חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

תפקידו של ה-HR בארגון, הכירו גם אתם!

הארגון שלכם יוכל להסתדר ללא אפליקציה ארגונית, מטבחון מפואר, משרדים מעוצבים וגם ללא אירועי happy hour ביום חמישי במשרד. עם זאת, ישנו דבר אחד שבלעדיו לא תוכל לקדם את המטרות העסקיות שלכם, לשרת לקוחות ולהשפיע לטובה עם המוצרים והשירותים שלכם – צוות העובדים. 
מנהלי משאבי האנוש, או בקיצור – HR, דואגים לניהול, ארגון ורווחת העובדים בארגון. לעתים, נהוג לייחס לאנשי ה-HR חשיבות פחותה, תוך שישנם אלו שרואים בהם כ"צוות בידור וחברה" של הארגון. בפועל, מדובר על אחד התפקידים המשמעותיים ביותר, המשפיעים על שביעות רצונם של העובדים, שימור עובדים קיימים וגיוסם של עובדים חדשים. 
בין התפקידים הבולטים של אנשי ה-HR:
גיוס עובדים חדשים לארגון
החתמת העובדים על הסכמי ההעסקה
שיחות סיכום שנתיות עם עובדים
החולייה המקשרת בין העובד ל"מנהל הגדול"
אחריות על סביבת העבודה
ארגון אירועים עסקיים, לרבות אירועי הגיבוש
עידוד תקשורת פנים ארגונית איכותית ומטיבה
אחריות מלאה על פיתוחי מנהלים והדרכות
מנהלי משאבי האנוש נדרשים להפגין:
מקצועיות, דיוק, חדות והגדלת ראש
אנושיות, הקשבה והכלה

לפניכם, טעימה ממה שאנשי HR עושים בארגונים ולמען הארגונים:
גיוס העובדים וראיונות עבודה ארגון מונע על ידי העובדים שלו. בעת שעובד מתפטר, מפוטר או מחליט לעזוב, יש לגייס במקומו עובד חדש. עד כמה גיוס שכזה דחוף? דחוף עד מאד. על מנת להמחיש את חשיבות גיוס העובדים (בדגש על עובדים איכותיים וגיוס כמה שיותר מהיר), דמיינו לעצמכם לרגע את הרכב הפרטי שלכם. על מנת שהרכב אכן יוכל לקחת ולהחזיר אתכם ממקום למקום, אתם זקוקים לדלק. ללא דלק? תישארו עומדים במקום במצב סטטי.
ובדיוק כך, עם גיוס העובדים: בכל שלב בו ישנו מחסור בכוח אדם, קשה מאד להניע את הארגון. איך מחסור בכוח אדם משפיע על הארגון ועובדיו?
עומס על עובדים שלוקחים על עצמם משימות של עובדים חסרים שחיקה מהירה ותחושת תסכול העובדים מתקשים לעמוד ביעדים שלהם הלקוחות מקבלים שירות פחות טוב
על אנשי ה-HR מוטלת האחריות למלא את החורים, לצמצם את הפערים ולגייס עובדים למשרות הפתוחות. מלאכת הגיוס איננה פשוטה, מאחר והמטרה איננה רק "לגייס", אלא למצוא את בעלי התפקידים הרלוונטים, המקצועיים והמתאימים ביותר לתפקיד ולרוח הארגון. אנשי ה-HR עוסקים באיתור המועמדים, הזמנתם לריאיון, ביצוע הריאיונות, קבלתם לעבודה וגם מסירת תשובות שליליות למועמדים שלא צלחו את הריאיון. 
ניהול כולל של כל סוגיית משאבי האנוש
כשעובדים מקבלים זימון לאירוע עסקי או הזדמנות לקחת חלק בתכנית לפיתוח מנהלים, הם לא תמיד שואלים את עצמם מי דואג לכל זה. התשובה? מנהלי משאבי האנוש – HR. בין היתר, מנהלי משאבי האנוש מנהלים את כל סוגיית כוח האדם – ברמה החברתית והמקצועית, תוך טיפוחו וקידומו האישי של כל עובד. במידה רבה, מנהלי משאבי האנוש הם "האבא והאמא" של כל העובדים, זאת מאחר והם פועלים נון סטופ על מנת לקדם, לשמר, לטפח ולפתח את עובדי הארגון. אם ישנה דלת פתוחה בארגון, הרי שהיא הדלת של אנשי ה-HR.
הדרכות פנים ארגוניות והדרכות חיצוניות לעובדים
מנהלי משאבי האנוש מנהלים גם את כל מערך ההדרכות של הארגון. בכל שנה, עובדי הארגון עוברים מספר הדרכות, ביניהן:
הדרכות על נכסים דיגיטלים חדשים
הדרכות בטיחות ובריאות 
הדרכות על מוצרים ושירותים חדשים ועוד...
יהיה זה תמים לחשוב כי ההדרכות מגיעות אל העובדים ללא תיווך אנושי. אנשי ה-HR אחראים גם על נושא ההדרכות, כאשר לעתים הם גם עובדים בצמוד לצוותי הפיתוח. הם מסייעים בהטמעת ההדרכות, זימון העובדים, תיאום לוחות זמנים להעברת ההדרכות, סגירת חדרי ישיבות וכיוצא בזה.
מנהלי משאבי האנוש – הגשר  בין העובדים ובין המנהלים
אנשי ה-HR עומדים על הגבול – זה שמפריד בין העובדים ובין המנהלים הגדולים. אפשר לומר כי אנשי ה-HR משרתים גם את צוות העובדים, וגם את הצוות הניהולי. התפקיד שלהם בין היתר הוא להעביר מסרים מזירה אחת לאחרת, להיות מתווך בנושאים שונים ולנסות להגיע אל העמק השווה. לדוגמא:
צוות שמעוניין בשדרוג סביבת העבודה, יפנה אל מנהלי משאבי האנוש והם יעבירו הלאה את המסר
צוות ניהולי שרוצה לזמן ישיבה דחופה, יעביר זאת ל-HR והם ידאגו לזמן את כל בעלי התפקידים הרלוונטים
תפקיד ה-HR מתאים עצמו לרוח הארגון 
בשונה מתפקידים שונים שנהנים מהגדרה מדוייקת, תפקיד ה-HR גמיש ומתאים עצמו לארגון. ככל שלארגון ישנם צרכים נרחבים יותר, תוך שהפעילות שלו ענפה יותר, כך תפקידו של ה-HR מאתגר, משמעותי ומורכב יותר. לרוב, מנהלי משאבי האנוש יעסקו בגיוס מועמדים חדשים לתפקידים, תוך שהם גם יהיו אלו שמראיינים אותם ובוחרים האם להעביר אותם לשלבים מתקדמים. תפקידים נוספים – מפיתוח עובדים ועד סיוע בארגון הדרכות ואירועים, מתבצעים בהתאם לדרישות הארגון. 
מדוע תפקיד HR מתואר המון פעמים כ"תפקיד קשה"?
אפשר לומר כי הקושי העיקרי שבביצוע התפקיד, נובע מכך שמנהלי משאבי האנוש עובדים בצמוד לעובדים ולמנהלים גם יחד. בעוד בעלי תפקידים אחרים משרתים כמה לקוחות בודדים וקבועים במסגרת עבודתם, מנהלי משאבי האנוש צריכים לחלק את עצמם בין כל עובדי הארגון – מעובדי הג'וניור ועד המנהלים הגדולים. בסבבי הגיוס החדשים? הם אף צריכים להתנהל אל מול עשרות מועמדים, ולתת יחס ראוי, מכובד ומקצועי לכל אחד. התפקיד אמנם מאתגר ולא פשוט, אך בהחלט מספק ומשמעותי.  


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *