חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

שמנה? קשה לך יותר למצוא עבודה

כ40% מהאוכלוסיה הבוגרת בישראל נמצאים תחת ההגדרה של השמנה וכ5%-10 השמנת יתר משמעותית ומצריכה התאמת סביבת עבודה.
כיום אי קבלת עובד לעבודה עקב משקל נחשב לאפליה.

 
לפי נתונים רשמיים התקבלו מאות פניות על אפליה על קבלה לעבודה כמות מזערית (0.9)מתוכם בעקבות אפליה על משקל יתר(ייצוג הולם)  ,אין זה מפתיע היות ומדובר בנושא אישי המעמת את האדם עם המגבלה הפיזית והנפשית מול מערכת העבודה וקל יותר לקבל את תשובת הפוליטיקלי קורקט " העובד/ת נמצא לא מתאימ/ה  " מניעת האפליה כנגד עודף משקל נועדה בדיוק מהמקום שחשוב להתנהל באופן מכבד ומשתף על מנת ללמוד את הפתרונות היישומים הנכונים ביותר.
 
נשים הם המופלות ביותר בתחום המוגדר "אי ייצוג הולם" ,בעלת משקל יתר נתפסת בחברה כפחות ייצוגית ועמיתה הרזה ולפיכך תפקידים הדורשים ייצוג יהיו סגורים בפני מועמדת בעלת מידה גדולה כגון פקידת קבלה, מזכירת לישכה וכו'
 
לעיתים נשמעים בן החדרי משאבי האנוש לחשושים בלתי פורמאלים כי אי קבלה לעבודה מועמד שמן כי הוא "מגושם".
 
החוק למניעת אפליה בארצות הברית מונע אפליה וכן מבטיח לעובדים בעלי משקל-יתר התאמות של מקום העבודה, בגבולות הסביר, אם כי הוא לא מכסה את כל המקרים. 
 
קיימים סטנדרטים ותקנים, בקרב יצרני רהיטים מותאמים לבעלי משקל יתר: פירוט מהם העומסים המבנה והמידות הנדרשים לספה, כסא, וכו' על מנת שיעמדו בתקן המותאם
 
סביבה שאינה מותאמת, מחמירה את מצבו של העובד וגורמת לאי נוחות מצטברת תוך שחיקה מסיבית לריהוט.
 
בישראל כיום בעלי המידות הגדולות בעלי המידות הגדולות מדווחים כי קיימת הדרה בקבלה לעבודה ונמצאים בן עבודות זמן רב יותר ממקבליהם במיוחד במקצועות בהם נדרש מגע עם קהל.
 
עובדים בעלי מידות גדולות מדווחים כי נמנעים מלפנות למנהלי משאבי האנוש (האחראים על תחום מניעת האפליה )בבקשות להקל על מצבם כגון כיסאות רחבים ונוחים יותר, חניה קרובה למעלית וכו' דבר הפוגע במצבם הגופני ולהביא להעדר ימי עבודה והגברת חוסר שביעות רצון.
 
המגמה לשינוי התודעתי התחילו בעלי המידות הגדולות עצמם בשנים האחרונות ,קמו תנועות של בעלות מידות גדולות הקוראות למניעת הדרת המידה הגדולה מחנויות הבגדים וכן שילוב המידות הגדולות במרחב הציבורי בצורה נאותה לרבות במערכת הבריאות תוך קבלת המידה הגדולה שווה בכל מידה . קריאה זו חיה ובועטת מרביתם בקרב נשים לרב בגילאי ה35 + לאחר מחזורי דיאטות אינסופיים שקיבלו את ההחלטה לקבלה עצמית תוך התנהלות בבריאות גם בעודף משקל כפתרון הטוב ביותר למצב השמנה בהווה וכדוגמה לילדיהם בעתיד.
 
היום עולה המודעות  בקרב המידות הגדולות לקבלת אחריות אישית לדיווח על אפליה והן בדרישה לתנאים מתאימים במקום העבודה.
 
 קיימת עליה במגמת המודעות בקרב המידות הגדולות שדיאטה, כמו משכנתא תמיד באה עם ריבית ולכן במקום ל"מחזר" שוב ושוב ו"לשלם עמלות לבנק" (עליה במשקל לאחר הרזיה ) עדיף להגיע לסיבה שבגללה לקחו משכנתה (עלו במשקל ) משמע הגורמים הגופנים המביאים להשמנה , אלו ממקום של קבלה עצמית ,התנהלות נבונה עם ממדי גופם למען אורח חיים בריא ופעילות גופנית מותאמת ומניעת אפליה  במקומות עבודה.
 

הכותבת מיכל טל פס מקדמת בריאות ,נוחות ורווחה למידות גדולות יזמת פורטל במידות טובות.

 

הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *