חדשות
  1. ברוכים הבאים ל HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה תמצאו באתר ? צ'ט און ליין ועוד...

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

ראיונות עבודה דרך הזום – איך לגייס הון אנושי איכותי?

נגיף הקורונה אילץ אתכם, מנהלי משאבי האנוש, להתמודד עם לא מעט אתגרים. אפשר לנחש כי האתגר המורכב ביותר מולו אתם מתמודדים הוא גיוס עובדים בתקופה הנוכחית. ואם ממש צריך לדייק: גיוס וקיום ראיונות עבודה דרך הזום. מצד אחד: אי אפשר לדמיין את התקופה הזו ללא התוכנה הנפלאה. מצד שני: עדיין ישנם געגועים לתהליכי הגיוס "הקונבנציונליים". 

לשמחתכם, אתגרים פתירים וניתן בהחלט להתמודד מולם. היערכות נכונה תאפשר גם לכם לגייס הון אנושי איכותי לארגון. אז איך עושים את זה? 


איך עליכם להיערך לריאיון העבודה בזום?

המועמדים למשרה נערכים היטב לקראת הריאיון אתכם, תהיו בטוחים. עם זאת, גם מכם נדרשת היערכות שאינה שונה כל כך מזו שהייתה רלוונטית לפני התפרצות הנגיף:
?? קראו את קורות החיים של המועמד והדפיסו את הקובץ. טיפ נוסף: הדביקו את מסמך קורות החיים על המסך, כך שהוא יהיה מולכם. המטרה היא למנוע מצב שבו אתם מתמקדים בדף מודפס במקום במרואיין שמולכם.
?? בהתאם לניסיונו המקצועי והשכלתו, הכינו מראש שאלות שתפנו למועמד. המטרה היא להיות כמה שיותר ממוקדים ויעילים. שיח וירטואלי המון פעמים מייצר מבוכה לשני הצדדים, כך שללא הכנה מוקדמת אתם עלולים למצוא עצמכם בריאיון שיהיה קצת פחות זורם ודינמי.
?? תחמו כל ריאיון במשבצת זמן מוגדרת. לדוגמא: 25 דקות. כך, גם אתם וגם המרואיין מחויבים יותר לתהליך, תוך שתוכלו לשמור על היעילות הגבוהה ולעמוד ביעד של X ראיונות ליום.

איך מעריכים מועמדים בריאיון עבודה בזום?

באופן כללי, הריאיון מתנהל בדיוק באותה צורה. אז נכון, אינכם רואים את המועמד פנים אל מול פנים, אינכם יכולים להתרשם לגמרי משפת גופו ומהתנהלותו במרחב. ובכל זאת, כמנהלי משאבי אנוש מיומנים ומנוסים, תוכלו גם אתם להעריך את המועמדים ולקבוע מי מהם ימשיך לריאיון נוסף ומי לא. למה חשוב להעניק תשומת לב?
?? שעת ההגעה לריאיון. העובדה כי מדובר על ריאיון בזום לא פוטרת את המועמדים מהגעה בזמן. קבעתם חיבור בשעה 10.00 והמרואיין התחבר רק ב-10.15? זהו משהו שאמור להדליק לכם נורה באשר למידת הרצינות והמוטיבציה שלו. 
?? הופעה כללית. ריאיון בזום לא מעניק לאף מועמד את הלגיטימיות לפתוח מצלמה כשהוא לבוש בפיג'מה. ריאיון עבודה הוא ריאיון עבודה – לא משנה היכן הוא מתקיים ולאיזו משרה. העריכו לחיוב מועמדים שהשקיעו בהופעה מכובדת.
?? טיפ אליכם: המון פעמים קל יותר להעריך את כישוריו של מועמד באמצעות "שיח", יותר מאשר "ריאיון קלאסי" הנשען על שאלות ותשובות. טפחו שיח שדרכו תשלבו נושאים מקצועיים, ניסיון תעסוקתי, כישורים, השכלה, ציפיות וכיוצא בזה. 

? שימו לב: ישנם מועמדים אקטיביים ומועמדים פאסיביים. העריכו לחיוב מועמדים ששואלים שאלות, מתעניינים, משקפים מוטיבציה ומביעים עניין בחברה ובתפקיד. מועמדים שבעיקר מהנהנים בראשם מולכם? ככל הנראה, יהיו שותפים קצת פחות טובים לעשות אתכם דרך.

שאלות שחשוב לשאול את המועמדים בראיונות בזום:

❓ "האם אתה מוכן לעבוד מהבית?"
ישנם מועמדים שמתקשים מאד להביא עצמם לידי ביטוי בעבודה מהבית ולכן הם מחפשים בדיוק את ההפך – עבודה ממשרד. תאמו ציפיות בשלב מוקדם וחסכו מעצמכם מאמצי גיוס מיותרים.
❓ "האם תהיה מוכן לעבוד במשרדים לאחר הקורונה?" 
בנוסף, תאמו ציפיות באשר ליום שאחרי הקורונה. האם המועמד מגלה נכונות להגיע למשרד שלכם בנתניה?
❓ "עד כמה אתה בקיא בכלים טכנולוגיים?"
מאחר ובימים אלו מרבית הארגונים מעסיקים את עובדיהם מהבית, חשוב להבטיח כי המועמד יודע לתפעל כלים טכנולוגיים בסיסיים שיאפשרו לו לבצע את עבודתו.

הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *