חדשות
  1. ברוכים הבאים ל HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה תמצאו באתר ? צ'ט און ליין ועוד...

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

קליטת עובדים מרחוק – איך עושים את זה?

אופשר לומר בזהירות כי היום המרגש ביותר בחייו של כל עובד הוא היום הראשון בעבודה: ההתרגשות מהג'וב החדש וההתחלה החדשה, הציפייה לאתגרים מקצועיים חדשים והידיעה כי גם מעגל החברים עתיד להתרחב. רק לפני שנה, איש לא תיאר לעצמו כי משבר הקורונה יגלוש גם ל-2021. המציאות מוכיחה אחרת, וגם בימים אלו קליטת העובדים החדשים מתבצעת מרחוק. 


בימים אלו, מרבית החברות מעסיקות את עובדיהן מהבית. כלומר, אף עובד לא נדרש (ולא מורשה) להגיע למשרדי החברה, אלא שעליו לבצע את עבודתו מביתו. עבודה מהבית כך מסתבר אינה פשוטה לאף עובד, קל וחומר כשמדובר על עובדים חדשים שמתחילים מקום עבודה חדש בעיצומו של משבר הקורונה.


כמנהלי משאבי האנוש, מונח לכם לא מעט על הכתפיים. גם בימי שגרה, קליטת עובדים חדשים דורשת מכם המון. ובימי קורונה? עליכם להבטיח תהליך קליטה יסודי, מקצועי ויעיל, תוך יצירת קבלת פנים חמימה לעובד החדש. אז איך עושים את זה?
דגשים לתהליך קליטת עובדים מרחוק – כך עושים את זה:

אז אולי אין נוסחה מדויקת לקליטת עובדים מרחוק, אך ישנם דברים שיבטיחו בהכרח תהליך יעיל ונעים יותר – לכם ולעובדים החדשים:

  • תיאום ציפיות עם העובד החדש – טשטשו ככל הניתן את חוסר הוודאות בפני העובד. בצעו תיאום ציפיות מלא באשר ליום העבודה הראשון, לפני יום העבודה הראשון: מתי ואיך הוא יקבל מחשב, מי האדם שיחבר אותו לכל המערכות ואיך עתיד להיראות שבוע העבודה הראשון (שחלק נכבד ממנו מוקדש לקליטה והסתגלות). עבורכם זהו אולי רק "מידע כללי", אך עבור העובד החדש זה הרבה מעבר. תיאום ציפיות ושיתוף העובד בלו"ז המתוכנן, מקל על תהליך הקליטה וההסתגלות הראשונית.  

  • קבלת פנים חמימה – כל ארגון מקבל את עובדיו החדשים בצורה אחרת. ישנם אלו המקשטים את עמדת העבודה בבלונים, אלו שעורכים ארוחת בוקר חגיגית וגם ארגונים בהם מרימים כוסית בחדר הישיבות. אז נכון, קליטת עובדים מרחוק אולי מעט מגבילה אתכם, אך אל תוותרו בשום אופן על קבלת הפנים החמימה. מה כן תוכלו לעשות? לשלוח לעובד מארז מתוק בבוקר יום העבודה הראשון, ליזום שיחת זום חגיגית עם עובדי המחלקה, להעניק לו שי צנוע והרשימה עוד ארוכה. המטרה: warm welcome! 

  • הצמידו לעובד החדש חונך – עבודה בארגון חדש אמנם מרגשת, אך לא ניתן להתעלם מעובדה כי היא גם קצת מאיימת: עובדים חדשים ופנים חדשות, תרבות ארגונית שונה, נהלים חדשים, מבנה ארגוני אחר וכיוצא בזה. הצמדת חונך לעובד החדש חייבת להיכלל באסטרטגיית קליטת עובדים מרחוק. החונך יהי זמין לשאלות העובד החדש, יסייע לו בביצוע המשימות ותכנון לוח הזמנים, יציג בפניו את עובדי המחלקה/הארגון וכיוצא בזה. 


קליטת עובדים בסיוע סרטוני הדרכה מקצועיים 

קליטת עובדים מרחוק אינה פשוטה, ואתם, מנהלי משאבי האנוש יכולים להעיד על כך. לא משנה כמה סבלניים תהיו, הרי שקשה מאד לקלוט עובדים מרחוק. בימים אלו, מחלקתכם גם כך מתמודדות עם אתגרים ועומסים חריגים, כך שאפשר רק לנחש עד כמה אתם כמהים לעזרה חיצונית. מאחר ומשבר הקורונה הוא משבר מתגלגל ומאחר ואתם ממשיכים לקלוט עובדים, כדאי לשקול יחד עם המנהלים הבכירים את הדבר הבא: הפקת סרטוני הדרכה וקליטה לעובדים.


סרטוני ההדרכה ישלחו לכל עובד חדש, ויסייעו לכם בתהליך הקליטה. סרטונים שכאלו יכולים לכלול התייחסות למבנה הארגוני, נהלים מקצועיים/נהלי בטיחות, דגשים לאבטחת מידע, הסברים נרחבים איך להתחבר למערכות ועוד. גם לאחר משבר הקורונה, סרטוני הדרכה אלו יוכלו לשרת אתכם ואת העובדים החדשים. הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *