חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

פרידה מהרגלים בעת הפרישה לפנסיה

בחיים כמו בחיים אין אנו מבחינים בפעולות היומיום אותן אנו עושים ובהשפעה שלהן על חיינו.
החיים בנויים מסט של הרגלים אותם אנו עושים מבלי להשקיע בהם הרבה מחשבה, זו הרוטינה של החיים. ההרגלים מקנים לנו תחושת מסוגלות ,תחושת בטחון, ותחושה של מסגרת ששומרת עלינו מפני מצבים לא מוכרים לנו, ולכן בבואנו לבחון את תהליך הפרישה לפנסיה יש הכרח לתת את הדעת לנושא זה.


 
היציאה לפנסיה מהווה נקודת מפנה בחיי הפורש ומחייבת אותו לבחון את אופן ודרך ההתנהלות שלו,עליו לשאול את עצמו שאלות הנוגעות לאורח החיים שלו, סדר היום שלו, פעילויות שחשוב לו להמשיך לקיימן ופעולות שהגיע הזמן להיפרד מהן.
פרידה מהרגל מחייבת במרבית המקרים החלטה מודעת על שינוי בהתנהגות,שינוי בדרך חשיבה,שינוי פעולה אותה היינו מורגלים לעשות לאורך זמן.וכאן עלינו לשאול את השאלה מדוע כל כך קשה לנו להיפרד מהרגלים.מה יש בהרגל שמונע מאיתנו התנסות חדשה? יציאה מתבנית חשיבה?
במאמר זה נבחן את ההיבט של פרידה מהרגלים בהקשר לתהליך היציאה של העובד לפנסיה ונשאל את עצמנו אלו יתרונות אפשר להפיק מהתהליך ואלו הזדמנויות טמונות בו.
סדר היום שלנו נובע מהעובדה שעלינו להגיע למקום העבודה בשעה שנקבעה לנו ולסיים את העבודה בסיומן של שעות העבודה. ולכן אין לנו הרבה בחירה,ההרגל הראשון שלנו הוא השעה שבה אנו קמים, סדר הפעולות אותן אנו עושים מרגע היקיצה ועד ליציאה מהבית. רק כאן יש בערך שבעה הרגלים אותם אנו עושים מבלי להשקיע בהם יותר מידי מחשבה, קימה, בליעה של תרופות הבוקר/ויטמינים, צחצוח שיניים, מקלחת קצרה,גילוח,לבוש ,ארוחת בוקר/קפה,תה. קריאה של העיתון,"זיפזופ" בין ערוצי הבוקר בטלביזיה ,הצצה לסלולארי מה חדש, ויציאה מהבית.
גם החיים שלנו בעבודה מורכבים קרוב לודאי מסט של הרגלים ופעולות אותן אנו עושים מבלי להשקיע בהן יותר מידי מחשבה, מגיעים למקום העבודה, מניחים את התיק,מכינים כוס קפה/תה,פותחים את המחשב, עונים למיילים, אוכלים בשעה קבועה את ארוחת הצהריים, משוחחים עם חברים לעבודה, בדרך כלל פועלים על פי סדר פעולות ידוע מראש ובסוף היום מכבים את המחשב מכבים את האור במשרד והולכים הביתה.
הפרישה לפנסיה אם נרצה או לא נרצה מחייבת אותנו להיפרד מהרגלים,היא מחייבת את הפורש לשאול את עצמו מאיזה הרגלים הוא נפרד ועל אילו הרגלים חשוב לו לשמור, מאלו הרגלים עליו להיפרד בשל העובדה שיפסיק ללכת למקום העבודה, ואלו הרגלים בבית או בכל מקום שהוא לא העבודה נכון לערוך בהם שינוי.
 
מיפוי של הרגלים
מיפוי ההרגלים והעלאתם על הכתב מסייע בידי הפורש להכיר בכל ההרגלים שהוא נתון בהם לאורך שנים,יש ביניהם הרגלים "טובים" והרגלים "רעים" כתיבה של ההרגלים מחייבת את הפורש להתמודד ולהכיר בהרגלים שהוא נתון בהם,הפרישה לפנסיה היא הזדמנות עבור הפורש לבחינה של עצמו ושל ההרגלים שלו.זו הזדמנות חד פעמית לפורש להצטייד בסט חדש של הרגלים שילוו אותו לאורך חייו מעתה ואילך,הרגלי תזונה,הרגלי ספורט,הרגלים שעורכים גם שינויים בסדר יומו של הפורש.הרגלים שישפיעו על שעות הפנאי,על הזוגיות ועל אורח החיים.
 
פרידה מהרגלים
הפרידה מהרגלים הינה קשה מנשוא וכרוכה לא פעם בייסורים הדומים לנרקומן שנגמל מסמים, גמילה מהרגלים  עשויה לחשוף את הפורש למצבי רוח ולתמורות נפשיות, רגשיות, ולמרות זאת יש חשיבות עליונה לפרידה מהרגלים,היא טומנת בחובה את ההזדמנות לפורש להצטייד בהרגלים חדשים שמתאימים יותר לגילו ולאורח חייו שעומד להשתנות בכול מקרה.צרכיו של הפורש עומדים להשתנות ובהתאם לכך עליו לערוך שינויים גם בהרגלים שמגדירים אותו.
 
הצטיידות בהרגלים חדשים
הצטיידות בהרגלים חדשים היא מלאכה מורכבת שמחייבת יצירתיות, העזה, פתיחות ונכונות לערוך שינויים בקיים, לתהליך הזה יעשה נכון הפורש אם יתייעץ ויסתייע באיש מקצוע שכן מדובר בתהליך מורכב שיש לתכנן אותו ולנהל אותו במטרה להפיק ממנו את המרב. פורש שלא יעשה כן יסגל לעצמו קרוב לודאי הרגלים שיובילו אותו לדעיכה ולחוסר חיוניות בחייו. נטיית המין האנושי היא לכוון לספקטרום של הרגלים שיהיו גם נוחים וגם לא קשים ליישום ולא פעם העובדה שאין יד מכוונת מובילה לרדידות ולשטחיות.
 
דוגמאות להרגלים המלווים אותנו בעבודה
שיחות מסדרון, שיחות בטלפון, מענה למיילים, הפסקת צהריים, נסיעות רוטיניות בזמנים קבועים ובימים קבועים,מילוי של דוחות בסוף משמרת, שיחות מחזוריות עם בעלי תפקידים שבועי/חודשי, להיפגש עם עמיתים למקצוע, מילוי של חוות דעת מחזוריות בתדירות קבועה, ישיבות שבועיות.
 
דוגמאות להרגלים טובים
רכיבה על אופניים במחזוריות קבועה מראש, חוג שמתקיים אחת לשבוע, יום קבוע לפעילות לחיזוק הזוגיות, ללכת לסרט לשתות קפה בחוץ ,הצגה,ארוחת בוקר זוגית, פעילות ספורטיבית על בסיס קבוע בימים ידועים מראש ובשעות קבועות, ארוחות בשעות קבועות עם תפריט מאוזן. קריאה בספר,האזנה למוזיקה באיכות גבוהה בבית, מנוחת צהריים, התעמלות בוקר. לרדת עם הכלב לגינה לטיול כל בוקר.
 
דוגמאות להרגלים רעים
עישון, הימורים, שתיית אלכוהול באופן קבוע על בסיס יומי, שימוש בסמים, התמכרות למין, צפייה במשך שעות רבות בסדרות בטלביזיה,תפעול סלולארי בזמן הנסיעה, שיטוט אובססיבי באינטרנט, הרגלי קניה כפייתיים, גלישה באתרי פורנו, בטלה.
 
פרידה כפויה מהרגלים לעומת פרידה מודעת
בבואנו לבחון  פרידה מהרגלים אנו מבדילים בין פרידה כפויה מהרגלים לפרידה מודעת מהרגלים,פרידה כפויה מהרגלים מאופיינת באירועים אקסוגנים (חיצוניים) שאין לנו שליטה עליהם,לדוגמא: "כאשר אני מפסיק לעבוד ,כל ההרגלים שהורגלתי אליהם בעת עבודתי יפסיקו מלהתקיים".אין עוד חובה לקום בשעה מוגדרת בבוקר,וגם הנסיעה בבוקר לעבודה נפסקת וכן הלאה וכן הלאה.לעומת הפרידה הכפויה מהרגלים קיימת פרידה מודעת מהרגלים,לדוגמא:"אני מחליט עם עצמי להפסיק לעשן".
המצב הנפשי אליו נקלע הפורש מפגיש בין העולמות של פרידה כפויה מהרגלים ובאותה  הזדמנות שאורח חיינו עומד להשתנות לערוך שינויים גם בהרגלי חיינו האחרים,העובדה שמסלול חיינו עומד להשתנות מזמינה אותנו להתנסות ברכישת הרגלים חדשים בחיינו אשר ממילא עוברים שינוי משמעותי. "עד היום הייתי חייב לקום בבוקר ולסוע לעבודה,כעת אוכל לקום בבוקר וללכת לשחות בים".
 
טיפים לפרידה מהרגלים ורכישת הרגלים חדשים
יש לערוך רשימה בכתב של כל ההרגלים מהם אני נפרד עקב העובדה שאני יוצא לפנסיה.
בהזדמנות זו כדאי לערוך רשימה של הרגלים שהייתי רוצה להיפרד מהם בצורה מודעת,יש לכתוב את ההרגלים על אותו דף בעמודות נפרדות.
לרשום אלו אמצעים/כוחות/עזרה עלי לגייס כדי להיפרד מהרגלים שליוו אותי עד היום לאורך שנים.
בדף נפרד לרשום הרגלים חדשים שיש לי עניין לשלב בחיי,לצד ההרגלים לכתוב אלו כוחות/אמצעים עלי לגייס כדי להתחיל לממש את אותם הרגלים.
 
סיכומם של הדברים
הפרישה לגמלאות טומנת בחובה שינויים משמעותיים בסדר היום ובאורח החיים שלנו,ניתנה לנו הזדמנות בלתי רגילה למלא את חיינו בהרגלים חדשים במקום ההרגלים מהם אנחנו נפרדים,תהליך מודע מתוכנן ומנוהל היטב של מה שאני קורא לו "ניהול הרגלים" יאפשר לנו תחושת התחדשות צמיחה ויציאה לדרך חדשה.
 

ארן שדמי - – סמנכ"ל משאבי אנוש פישמן רשתות 

 


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *