חדשות
  1. ברוכים הבאים ל HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה תמצאו באתר ? צ'ט און ליין ועוד...

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

פנים אל מול פנים: על קריאת תווי פנים ושפת גוף בעולם העבודהכמנהלים, מצופה מכם להפגין מניפה רחבה של כישורים: החל מיכולות מקצועיות, יכולת הובלה והנהגה, הגדלת ראש, פתרון משברים וכן- גם היכולת לקרוא את שפת הגוף ותווי הפנים של העובדים. אז לא, אינכם נדרשים להיות מומחים בניתוח שפת גוף והבעות בפנים, אך בהחלט מצופה מכם להצליח לצוד מידע דרך שפה נוספת שאיננה כוללת בהכרח מילים.
פנים אל מול פנים: על קריאת תווי פנים ושפת גוף בעולם העבודה

כמנהלים, מצופה מכם להפגין מניפה רחבה של כישורים: החל מיכולות מקצועיות, יכולת הובלה והנהגה, הגדלת ראש, פתרון משברים וכן – גם היכולת לקרוא את שפת הגוף ותווי הפנים של העובדים. אז לא, אינכם נדרשים להיות מומחים בניתוח שפת גוף והבעות בפנים, אך בהחלט מצופה מכם להצליח לצוד מידע דרך שפה נוספת שאיננה כוללת בהכרח מילים.

בתרחיש האידיאלי, המועמדים למשרה אצלכם בארגון וגם העובדים שלכם, היו משיבים לכם בצורה מדויקת ואמינה על כל שאלה שלכם. מה שקורה בפועל הוא שלא תמיד נמסר לכם מידע מדויק ואובייקטיבי. דרך שפת הגוף והבעות הפנים, אתם יכולים ללמוד על מצבים רגשיים שונים ועל אמינותו של האדם העומד מולכם.

רגע לפני שה"מועמד" הופך ל"עובד"
עם פרסום משרה חדשה, אתם נרגשים לקבל פניות המעידות על התעניינות בה. מתוך עשרות קורות חיים שהוגשו אליכם, אתם מזמנים את המועמדים שהצליחו להרשים אתכם לריאיון אחד על אחד. לא מעט מגייסים מעידים כי עוד לפני שהם מחפשים אנשי מקצוע, הם מחפשים בני אדם, ולא במקרה. ב"חומר אנושי" איכותי ניתן לפתח מקצועיות, אך לא ניתן לטפח איכויות אנושיות בכל איש מקצוע.

באמצעות שפת גוף ותווי פנים, אתם יכולים ללמוד המון על המועמד גם מבלי שהוא אומר דבר:
· מצב רגשי: לחץ, מתח, מבוכה, ביטחון, הערכה עצמית נמוכה
· אמינות המועמד: דובר אמת או משקר

כידוע, בריאיון העבודה אתם מבקשים לדעת על אמינותו של המועמד, בדגש על אירועים חריגים שקרו (או לא) במקומות עבודה אחרים. בעוד ישנם מועמדים שישיבו אמת על כל שאלה, גם ישנם אלו המעגלים פינות בכדי למנף את סיכויי הקבלה שלהם. ישנן התנהגויות והבעות שיכולות להעיד על שקרים, לדוגמא:
· הזעה
· בלבול
· גמגום
· קול רועד
· שפת גוף מתוחה

הכל מתחיל בלחיצת יד ובקשר העין
רבים סבורים כי ריאיון העבודה מתחיל רק בשלב הענייני של השאלות והתשובות. בפועל, עליכם "לבחון" את המועמד ולזהות את האיכויות שלו כבר מהרגע בו הוא נכנס בדלת המשרד. למה חשוב לשים לב ומה כל הבעה, תנועה ופוזיציה אומרת?
· לחיצת יד מעידה על ביטחון ומפגינה גם נכונות חיובית של המועמד. לחיצה חלשה מדי מעידה על חוסר ביטחון ומעין "פאסיביות", ואילו לחיצה עם נוכחות (אם כי לא חזקה מדי), מעידה על אדם שבטוח במעלותיו.
· אז נכון, תחילה יכול להיות מביך מאד לשמור על קשר עין, בטח שאל מול אדם זר ובטח שבמעמד מלחיץ כמו ריאיון עבודה. עם זאת, חשוב מאד שהמועמד ישמור אתכם על קשר עין, וישיב על שאלותיכם כשהוא מביט עליכם ואיננו פוזל לצדדים. מבט ישיר וממוקד מעיד על אמינות, כנות ויושרה.
· שפת הגוף – איך קוראים אותה? חשוב שהידיים של המרואיין יהיו מונחות על השולחן או על רגליו. ידיים שלובות מעידות על אדם סגור ש"חסום" לסיטואציה, וכך גם ידיים בכיסים שהן מעין סוג של מפגן כוח בדמות "אני הבוס". התרשמו ממועמד שיושב זקוף על הכיסא (ביטחון והערכה עצמית), ודעו גם לזהות מועמדים ששוקעים בתוך הכיסא וקורסים אל תוך חוסר הביטחון שלהם. 

אמינות העובדים עומדת למבחן בכל יום עבודה
זה לא שאתם לא בוטחים בעובדים שלכם, אלא שחשוב שיהיו גם לכם הכלים להבטיח כי העובדים נאמנים לארגון. היכולת שלכם לזהות תנועות והבעות מחשידות, מעניקה לכם כוח ויתרון על פני מנהלים אחרים. מתי קריאת שפת גוף ותווי פנים יכולה לסייע לכם לקבל החלטות ולנקוט צעדים?
· לקראת קידום של עובד בתוך הארגון
· בעת שמתעורר חשד כי ישנו עובד שגונב מהמעסיק
· כשמתעוררת מחלקות בין עובדים / בין עובד ללקוח וכן הלאה...
הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *