חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

עבריינות עובדים – גידול של 37% בשנת 2008

מרבית העבירות - גניבת מוצרים מהחברה המעסיקה.

ב-68% מתיקי החקירה בשנת 2008 נמצאו עובדים אשר גנבו ממעסיקיהם, מה שמצביע על העובדה כי גניבת מוצרים היא העבירה השכיחה ביותר במשק הישראלי. ב-16% מהתיקים, נמצאו מעילות עובדים בתוך הארגון.


שאר העבירות מבוצעות במינונים קטנים יותר כוללות: עבודות פרטיות עם ציוד החברה, העברת מידע לעבריינים כדי שאלו יפעלו נגד הארגון,  גניבת מזומנים מהקופה, זיוף מוצרי הארגון, גניבת רכוש, דיווח כוזב של עובד בשעות העבודה ועוד.

"בשנת 2008 נרשם גידול של 37% בפעילות מחלקת החקירות, לעומת שנת 2007. עיקר הגידול נעשה ברבעון האחרון של 2008 עם ובמקביל לפרוץ המשבר הכלכלי העולמי" מציין רונן צירין. מסיכום תיקי החקירה עולה, כי 76% מהנזקים נגרמו בשל פעילות של עובדי אותם ארגונים עצמם ו/או אנשים נוספים שמוכרים להם, כגון קבלנים, עובדי כח אדם ואחרים. צירין הוסיף כי רוב העבירות הן תולדה של ניצול האמון שניתן בעובדים ושל היעדר תהליכי ניהול ובקרה ראויים.

הגניבות מתמקדות בעיקר במוצרים קטנים ויקרים שקל לסחור בהם, דוגמת טלפונים ניידים, בשמים, מחסניות דיו, שתייה חריפה ועוד. לדברי צירין, מעילות כספיות של עובדים באות לידי ביטוי בשוחד שהם מקבלים, בהגדלת הוצאות אישיות, בהכנסת ספקים פיקטיביים למערכת ועוד. פרופיל העבריין הארגוני הוא עובד מהשורה, שנחשב בעיני ממוניו כעובד חרוץ, אשר מצבו הכלכלי דוחק אותו לנצל את האמון הניתן בו "ככל שהמצב הכלכלי הופך להיות גרוע יותר, אנשים מחפשים לעשות לעצמם 'השלמת הכנסה'".

הגניבות נפוצות יותר בקרב חברות התעשייה המסורתית ובחנויות מכר דוגמת הרשתות הקמעונאיות, שבהן עובדת אוכלוסייה ברמה נמוכה יותר והמוצרים זמינים יותר. בחברות היי-טק, לעומת זאת, נפוצות יותר מעילות או גניבות מחשבים. מספר הגניבות הרב ביותר מתבצע בענף הקמעונאות, ואילו הגניבות בהיקפים הכספיים הגדולים ביותר מבוצעות בענף האנרגיה - גניבות דלק וגז.

לכן מומלץ למנוע את התופעה בעזרת ניהול מערך אבטחה מהימנותית, הכולל תחקורי קדם העסקה למועמדים, תחקורים שוטפים של עובדים מן המניין, בניית מודיעין ארגוני – אנושי וטכני, ופיקוח שוטף – גלוי וסמוי, זאת בנוסף להפצת כללי 'מותר ואסור' והסברה ארגונית.

"ניתן למנות בארגון בעל תפקיד שיוביל, יתאם ויפקח על פעילויות האבטחה הארגונית בכל והאבטחה המהימנותית בפרט לרבות ביצוע סקרים, כתיבת נהלים ואפיון מערכות, הדרכות, ביקורות, תרגולים ותחקורים".


רונן צירין - מנכ"ל החברה לאבטחה ארגונית (סקיור-טים) בע"מ
* הנתונים ממבדיקת מחלקת החקירות של משרד "רונן צירין – אבטחה ארגונית".
www.avtacha-irgunit.co.il


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *