חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

מוכנים לשינוי בתסריט? אקשן! עולם משאבי האנוש משנה את פניו, וכך זה נראה...


לאן פנינו מועדות? מהם השינויים שכבר התרחשו ועודם מתרחשים בעולם משאבי האנוש ואיך הוא משנה את פניו?
גיוס עובדים מרחוק
למרות שעולם משאבי האנוש שינה את פניו מאד בעשור האחרון בהשפעת הטכנולוגיה, על דבר אחד מנהלי משאבי האנוש לא היו מוכנים להתפשר: תהליכי מיון וגיוס המתקיימים במשרדי החברות. המפגש הפיסי, היכולת להתרשם משפת הגוף, הקול וההתנהלות הכללית – כל אלו השפיעו על החלטתם של מנהלי משאבי האנוש האם לגייס את המועמד, או לא.

כיום לעומת זאת, מרבית ראיונות העבודה מתנהלים באמצעות שיחות וידאו. מדובר על גיוס מאתגר יותר, אך מסתבר כי הוא אפשרי. מגייסים מעידים על תהליכי גיוס יעילים יותר (מראיינים יותר מועמדים בפחות זמן), ואילו המועמדים נהנים מראיון פחות מאיים ומלחיץ – יותר רגוע, נינוח ונעים.

יצירת תפקידים המותאמים לעבודה מהבית
אם עד לא מזמן עובדים היו רגילים ליהנות מבתיהם רק בבקרים, בערבים ובסופי השבוע, הרי שכיום הבתים מתפקדים כמשרדים לכל דבר ועניין. מנהלי משאבי האנוש המפרסמים את מודעות הגיוס ואחראים על תהליכי הגיוס, נדרשים כיום לעצב ולהגדיר את התפקידים מחדש, כך שהם יותאמו לעבודה מהבית. המשרות המפורסמות צריכות להתאים לסביבה ביתית, ובמילים אחרות: להבטיח כי העובד שיגויס יוכל לבצע את תפקידו באמצעות מחשב. 

תקשורת דיגיטלית בין עובדי הארגון
מאחר והמון עובדים כיום מבצעים את עבודתם מבתיהם (הנה השפעה נוספת של משבר הקורונה על עולם התעסוקה), הרי שיש לשמר ולטפח את השיח בין העובדים באמצעים דיגיטליים. כיום, פשוט מאד לעשות זאת באמצעות תוכנת הווצאפ לדוגמא, דרכה מועברים מסרים על בסיס יומי: ממנהלי משאבי האנוש לעובדים, ממנהלים לעובדים ומעובדים לעובדים. מדובר על דרך תקשורת יעילה, מהירה ונגישה שאינה תלויה במקום או בזמן.

שמירה על התרבות הארגונית
אחד האתגרים הגדולים ביותר של מנהלי משאבי האנוש הוא לשמר ולהטמיע את התרבות הארגונית. לצד עובדים שהינם חלק מהארגון כבר שנים, גם ישנם עובדים שמגויסים לארגון בימים אלו. מאחר והעבודה שלהם מתבצעת מהבית, הם לא עתידים לפגוש בקרוב את עמיתיהם או מנהליהם. ההיכרות הבסיסית שבין עובדי המחלקות השונות חשובה, וחשוב עוד יותר הוא הגיבוש והאחווה שבין העובדים. לשם כך, מנהלי משאבי האנוש משקיעים משאבים רבים בניסיון ליצור צוות מגובש, גם כשכל בעלי התפקידים עובדים מהבית:
הרמות כוסיות שבועיות בשיחת זום.
עידוד המנהלים לבצע ישיבות מרחוק אחת לשבוע.
חלוקת משימות זוגיות/קבוצתיות המעודדות יצירה משותפת ועוד...

איך משמרים עובדים בשנת 2020?
כמעט כל עובד בכל תחום, זוכה לפניות מחברות מתחרות, המציעות בתמורה למעבר אליהן שדרוג בתנאי העסקה, שכר גבוה יותר, בונוסים ושלל הטבות. מנהלי משאבי האנוש משקיעים משאבים אדירים בשימור העובדים, בטח שבתקופה בה העובדים רחוקים מהעין (אך קרובים מאד ללב). שימור העובדים בא לידי ביטוי בגמישות (עד כמה שניתן) באופי ההעסקה, מתנות בחגים ובימי הולדת, השקעה בהווי החברתי, שליחת עובדים לקורסים והכשרות ועוד.הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *