חדשות
 1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

 2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

 3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

מה מונע מאיתנו לעשות שינויים? (מתוך פינה מהסרטים - חלק 20)

מדוע אנשים מתקשים לקבל רעיונות חדשים? מדוע יש לנו רתיעה מפני שינויים? כשתדעו את התשובה לשאלה הזו – תדעו לקבל חידושים, להוביל שינויים ותהיו מוכנים לגלות את העתיד. המאמר הבא מסביר כיצד מוסכמות, תבניות ודפוסים מעכבים אותנו (צפו בקטע וידאו בסוף המאמר)


קל להתנגד לרעיון חדש, אחרי הכול רעיונות חדשים פירושם שינויים. מי צריך את זה? למה להפריע למצב הקיים? כמה נוח, בטוח וקל להישאר במצב המוכר... למה לעזאזל לשנות??

קל יותר - אולי. מסוכן יותר - בוודאי.

רעיונות חדשים יתקלו בהתנגדות בכל הדרגים בכל העולם. רעיונות טובים נדחים על ידי אנשים הסבורים שהעתיד הוא המשכיות העבר. שהרעיונות שהביאו אותנו עד למקומנו היום, הם הרעיונות שיובילו אותנו אל המחר. המצב היה כזה מאז ומעולם. בין אם הרעיון נועד לשיפור פעולת החברה, או פריצת דרך מדעית, אנשים התנגדו לו תמיד.

מדוע קיימת ההתנגדות? מה מונע מאיתנו לראות, לקבל ולהבין רעיונות חדשים? חישבו על אחדים מהרעיונות החדשים בשני העשורים האחרונים - החל ממיעוט הנלחם למען זכויות אדם ועד החלת אותן זכויות בשם החוק. ממחשבי ענק שמילאו חדרים ועלו מיליונים, למחשבים אישיים, בעלי אותן יכולות ונגישים כמעט לכל אדם. שינויים אלה ורבים אחרים, מהווים יותר משיפור סתמי. הם מהפכניים. הם שינו את העולם לעד. גרמו לנו להעריך מחדש את דרך העשייה בעבר. פתחו דלתות להזדמנויות יצירתיות שלא ראינו קודם לכן. הם משחררים אותנו ממגבלות, ולמרות זאת, כל אחד מהם נתקל בהתנגדות!

אם כן, מה מונע מאיתנו מלקבל רעיונות חדשים???

כשתדעו את התשובה לשאלה הזו – תדעו לקבל חידושים, להוביל שינויים ותהיו מוכנים לגלות את העתיד. הכל בעצם עניין של תפיסות, מוסכמות ותבניות, או במילים אחרות: פרדיגמות.

סרט ההדרכה של מולטידע "תפיסת הפרדיגמות" עוסק בשאלה מהן פרדיגמות ומסביר מדוע כה חשוב להיות מודעים אליהן: תבנית=פרדיגמה היא מילה נדירה, שאינה בשימוש יום יומי. פרדיגמה היא מערכת מוסכמות וחוקים שלהם שני תפקידים. הראשון: קביעת גבולות, בדומה למה שעושות המוסכמות. השני: החוקיות והמוסכמות מובילות אותנו לעבר ההצלחה, בעצם פתרון הבעיות במסגרת אותם הגבולות.

הפרדיגמה משמשת מעין מסננת למידע חדש. מידע המתאים לדפוסים יחדור בקלות להכרה, וזה חיובי. אבל קיים גם פן שלילי. לגבי חלק מהמידע מתגלה קושי ניכר בקליטה. מדוע? משום שמידע זה אינו עומד בקנה מידה עם הציפיות שנוצרו בשם המוסכמות. למעשה, ככל שהמידע צפוי פחות, קשה יותר לקולט לקבל אותו. במקרים מסוימים נתעלם ממידע בלתי צפוי. לעתים, המידע ישונה ויעוות, עד שיתאים למוסכמות, במקום להודות בעובדה כי מדובר בחריגה מהחוקים המוכרים.

אנו רואים את העולם דרך דפוסים מקובלים כל הזמן. אנו בוחרים דרך קבע את המידע שיתאים לחוקים ולנוהלים, ומנסים להתעלם מהשאר. כתוצאה מכך, מה שנראה ברור לגמרי לאדם בעל מוסכמה מסוימת, לא ייקלט כלל אצל אדם בעל מוסכמה שונה. תופעה זו מכונה "השפעת הפרדיגמה" והיא נכונה לגבי כולנו, כולל אנשים העוסקים במחקר, ראשי מדינות ובעלי חברות ענק.. כולנו חיים לפי חוקים ומוסכמות...

השפעת הפרדיגמה מעוורת אנשי עסקים בפני הזדמנויות עסקיות, גורמת לאנשי מכירות להחטיא שווקים חדשים, מטשטשת אסטרטגיות חדשות המונחות מול אנשי הנהלה, ועלולה לעוור כל אחד מאיתנו בדרך למציאת פתרון לבעיות. אנו נתקלים בפרדיגמות כל הזמן. החוקים והכללים הם המונעים מאיתנו את קבלת העתיד, כיוון שאנו מנסים לגלותו דרך הדפוסים הישנים. משום כך, בשנות השישים הבטנו קדימה וקבענו... הגז יהיה זול לנצח... ארבעה ילדים הם המשפחה האידיאלית... הטלוויזיה בכבלים לא תתקבל לעולם... מוצרים יפניים יהיו לעולם זבל... אלוהים כמה שטעינו! טעינו משום שהדפוסים מנעו מאיתנו את ראיית המתרחש.

עקרונות יסוד שחשוב להכיר לגבי דפוסים:

 1. הדפוס הוא מושג יסוד. הוא קיים כמעט בכל אחד מתחומי החיים: מקצועי או אישי רוחני או חברתי. 
 2. הדפוסים חשובים. הם מסייעים להבחין בין החשוב לתפל, מסייעים לנו לחשוף בעיות חשובות וקובעים את החוקים שיביאו אותנו לפתרונן. הם ממקדים את תשומת ליבנו, וזה חיובי.
 3. לעתים הדפוס עלול להפוך לדפוס בה' הידיעה, לדרך היחידה לבצע דבר מה. במצב כזה, כאשר עומדים מול רעיון חלופי הוא נדחה על הסף והדבר עלול להוביל לערבוביה שלמה: "שיתוק הדפוסים"- זוהי מחלה סופנית. 
 4. האנשים היוצרים דפוסים חדשים הם בדרך כלל "חוצניים" ואינם שייכים לקהילה הקיימת בתחום. אין להם מה להפסיד בהמצאת דפוסים חדשים. אם ברצונכם למצוא דפוס חדש המתפתח בתחומכם, עליכם להביט מעבר למרכז, אל הקצוות, משום שהחוקים החדשים ייכתבו כמעט תמיד בקצה.
 5. חלוצי הדפוסים נחשבים לאמיצים במיוחד, כיוון שעדיין אין הוכחה להצלחת הדפוס החדש. החלטה לאמץ דפוס חדש יכולה להתקבל רק מתוך אמונה. דרוש אומץ רב בשילוב עם ביטחון בתפיסה החדשה.
 6. אפשר להחליט על שינוי הכללים והחוקים. בני אדם אינם מתוכנתים גנטית להסתכלות מנוקדת מבט אחת. אפשר לבחור לראות את העולם מנקודת ראות חדשה.

ולסיום שאלה

מי שמבקש לפעול ממקום של חדשנות למידה והתפתחות, מוזמן להשיב על השאלה הבאה: 

מה היום בלתי אפשרי מבחינתכם לעשות, ושאם ייעשה ישנה את חייכם משמעותית?

התשובה לשאלה הזאת תביא אתכם אל גבולות דפוסיכם, וכאשר תגיעו לשם תוכלו לראות את התפתחותו של הדפוס החדש. זכרו, מה שבלתי אפשרי היום יכול להיות הנורמה של מחר. האתגר שלכם הוא לגרום לדבר לקרות או להיות החלוץ.


מרב רונן, יועצת סרטי הדרכה במולטידע


הערות:

  אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *