חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

מה ההבדל בין חיפוש עובדים לתפקידים זוטרים ובכירים?

גיוס עובדים הוא מטבעו תהליך ארוך שבו המעסיק נדרש לקבל שורה ארוכה של החלטות. מטרת התהליך היא להביא לגיוס של העובדים הטובים ביותר, כמו גם להבטיח שעולם הערכים שלהם יהיה זהה לזה של המעסיק. תהליך מוצלח של חיפוש עובדים מקצר את משך הזמן שעובר מהרגע שבו עובד מתפטר ועד שמישהו אחר מחליף אותו. מהבחינה הזו, גיוס עובדים היא גם שיטה טובה לייעל את פעילות העסק, לסלק מתוכו עובדים רעילים ולאפשר לו להמשיך לצמוח.לצד מאפיינים זהים של גיוס עובדים בכל הדרגים והתפקידים, ישנם, מטבע הדברים, גם הבדלים מסוימים. את ההבדלים הללו ניתן לראות בעיקר בכל מה שנוגע לנושא של חיפוש עובדים לתפקידים זוטרים לעומת חיפוש עובדים לתפקידים בכירים. מבחינת האחראי על הגיוס, הדבר החשוב ביותר צריך להיות להתאים את אופי החיפוש לסוג העובד ולוודא שהוא מגיע רק למועמדים רלוונטיים.

הדרישות של עובדים לתפקידים בכירים

חיפוש עובדים לתפקידים בכירים מבוצע בדרך כלל תוך פילוח מדויק של המועמדים וקהל היעד. בניגוד לעובדים זוטרים שאותם ניתן לחפש כמעט בכל אמצעי התקשורת והמדיה, עובדים בכירים מקבלים את המסר דרך אפיקי פרסום ספציפיים בלבד. כמו כן, התחרות על עובדים טובים לתפקידים בכירים גבוהה יותר בהשוואה לתחרות על העסקת עובדים זוטרים וגם זה משפיע על תהליך הגיוס.

מעסיקים יכולים להתעודד בעובדה שהתחלופה של עובדים בכירים נמוכה יותר מאשר התחלופה של עובדים זוטרים. למרות שלוקח יותר זמן לגייס אותם לעבודה, לאחר שהם מתקבלים כבר יש סיכוי גבוה לכך שהם יישארו. מנגד, עובדים זוטרים מגויסים במהירות אבל היכולת שלהם לשרוד בתפקידים בסיסיים היא לרוב מוגבלת והתחלופה שלהם גדולה בהרבה.

כמו כן, עובדים בכירים נוטים להעמיד דרישות כבר בשלבים המוקדמים של הגיוס. מעסיק שמתחיל למשל בתהליך של חיפוש עובדים בכירים צריך לקחת בחשבון שעליו לגלות גמישות. במסגרת הגמישות, ייתכן ועובדים בכירים ידרשו למשל תנאי שכר מסוימים, זכויות סוציאליות, הטבות לרכב ליסינג וכן הלאה. חשוב לקבל זאת בהבנה. מהניסיון שלי, ככל שרשימת הדרישות של עובדים בכירים תהיה ארוכה יותר, כך מעסיקים שרגילים לגייס עובדים זוטרים בדרך כלל, עלולים לחוש תסכול. לכן חשוב כבר בתחילת הגיוס להבין את ההבדל, להבין שמדובר בגיוס לטווח ארוך יותר לתפקיד חשוב יותר ולכן התנאים חייבים להיות בהתאם.

משתלם להשקיע בחיפוש עובדים טובים

בעלי עסקים מנוסים יודעים שעליהם להתגבר על תחושת התסכול כאשר הם מתחילים בתהליך של חיפוש עובדים, המנוסים שבהם כבר מכירים את השינויים בתחום מודעות הדרושים, יודעים מה הוא האפיק הנכון ביותר לגיוס עבורם ועובדים על חיפוש העובדים במקצוענות הנדרשת לכך. בין אם הם מנסים לבצע גיוס עובדים לתפקידים בכירים או זוטרים, בסופו של דבר מדובר עבורם בהשקעה משתלמת – מגייס חכם יודע שכוח האדם הוא המשאב הכי חשוב של העסק ושרק בעזרתו ניתן להשיג בידול מול המתחרים.

במילים אחרות, משתלם להשקיע בחיפוש עובדים טובים משום שהם קובעים את הפוטנציאל של העסק ואת הרווחים שלו. עובדים זוטרים חשובים מהבחינה הזו לא פחות מאשר העובדים הבכירים, כי מבחינת הלקוחות אין לזה משמעות: התפקיד של בעלי עסקים הוא לדאוג שהעובדים שלהם יהיו הטובים ביותר בענף ועליהם לעשות הכל על מנת להשיג את המטרה הזו.  זאת בכל בולם הדרגות בארגון. מנציג שירות הלקוחות בנותן מענה ללקוחות קצה ועד לסמנכ"ל התפעול – כולם משפיעים על חוויית הלקוח.

לסיכום, קיימים הבדלים משמעותיים בין חיפוש עובדים לתפקידים זוטרים  אל מול תפקידים בכירים. הבדלים אלו משפיעים על האופן שבו מעסיקים או מגייסים מקצועיים מבצעים את תהליך גיוס העובדים, הכלים לגיוס שונים, תהליך הגיוס שונה וסוג קהלי היעד בשני המקרים נוטה להיות שונה גם הוא.

חשוב לזכור דבר אחד חשוב, בשני המקרים, גם בגיוס בכירים וגם בגיוס זוטרים, גיוס יעיל ככל הניתן תמיד יהיה שווה את ההשקעה. בין אם ניהול הגיוס הוא בתוך הארגון או דרך גוף חיצוני, תמיד וודאו שהגיוס נעשה היטב ולא כלאחר יד. כאשר הגיוס נעשה היטב, המעסיק יכול להרוויח עובדים מעולים לטווח ארוך לכל משרה שאותה צריך לאייש.


* נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

*כל הדעות והעמדות המובעות הן אך ורק של המחברת.

 *הכותבת היא דניאל ביטון, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי סי וי פול ג'וב נינג'ה החברה מציעה את שירותיה למעסיקים ומועמדים בתהליכי איתור, גיוס וניהול עובדים.

 


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *