חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

מהם המכשירים הפנסיוניים הקיימים כיום

בפוסט הקודם תיארתי את המכשירים הפנסיוניים שלא ניתן להצטרף אליהם כיום (למעשה מאמצע שנות ה 90 של המאה הקודמת) – קרנות הפנסיה הוותיקות ופנסיה תקציבית.
בפוסט זה אתאר את המכשירים הפנסיוניים הקיימים כיום – קרן פנסיה חדשה, ביטוח מנהלים וקופת גמל.

 
העיקרון המנחה של מכשירי חיסכון פנסיוני אלה הוא שהחוסך צובר חיסכון במהלך שנות עבודתו שמשמש בגיל הפרישה כמקור לפנסיה שלו. לעיקרון זה יש משמעות אדירה. ברגע שהפנסיה של העובד תלויה בחיסכון שלו (להזכירכם, בפנסיית זכויות אין קשר בין החיסכון לפנסיה), יש שורה של החלטות של העובד שיש להן השפעה עצומה על גובה הפנסיה שלו. למשל, משיכת פיצויים – הפיצויים מהווים כ 40% מהחיסכון הפנסיוני, ומשיכתם מקטינה באופן מהותי את החיסכון ואת הפנסיה הצפויה. משיכת הפיצויים משפיעה גם על מיסוי הקצבאות אבל על כך בפוסט נפרד.
 
קצת על הדומה והשונה בין המכשירים השונים –
 
הטבות מס בהפקדה – כל המכשירים זוכים להטבת מס זהה בעת ההפקדה.
 
שיעור הפקדה – ניתן להגיע לשיעור הפקדה דומה בכל המכשירים (למעשה, תיקון 12 לחוק הגמל שנכנס בימים אלה לתוקף מחייב השוואת תנאים בין כל המכשירים)
 
הטבות מס במשיכה – מאחר ולא ניתן כיום לבצע משיכה הונית (מלבד פוליסות שהיו במקור הוניות, וגם הן רק הפקדות שבוצעו עד 2008), קופות הגמל נמצאות בנחיתות שכן הן אינן יודעות לשלם קצבאות והחיסכון הצבור בהן נדרש לעבור לקרן פנסיה או לפוליסת קצבה לצורך משיכת קצבה. קיימת הטבת מס על משיכת הקצבה החל מגיל הפנסיה –67/64.
 
ביטוחים – קופות הגמל הן מכשיר חיסכון טהור ללא כיסוי ביטוחי מהותי (בחלק מהקופות יש ביטוח חיים קטן – כאמור לא מהותי). בקרנות הפנסיה יש כיסוי ביטוחי לנכות ולמוות. בביטוחי המנהלים קיימת אפשרות לרכוש כיסויים כאלה.
 
המבנה החוקי – קרנות הפנסיה וקופות הגמל הן מכשירים תקנוניים. המשמעות היא שהפעילות במכשירים אלה מוסדרת באמצעות תקנון המשתנה מדי פעם (התקנון של קרנות הפנסיה השתנה בעשור האחרון בערך אחת לשנה). כיום הפיקוח על הביטוח עומד להוציא תקנון אחיד לכל קרנות הפנסיה דבר שיביא לביטול שונות מסוימת הקיימת כיום. ביטוחי המנהלים הם פוליסות ביטוח בהתאם לחוק הביטוח. המשמעות היא שקיים חוזה בין המבוטח למבטח שכל כלליו כתובים וברורים בעת החתימה. כללים אלה לא ישתנו כל זמן שהמבוטח ישמור על חובותיו במסגרת החוזה. נקודה זו מאד חשובה שכן ישנן פוליסות שחברות הביטוח מאד רוצות שיסתיימו, והדרך היחידה למנוע מהן לסלק פוליסות אלה היא בהקפדה על כל חובות המבוטח (בעיקר רציפות של הפקדות). 
 
 

הכותב: גדעון רוזמן, עוסק בכלכלה ופיננסים כבר למעלה מ 25 שנה. בעל ניסיון רב שנים במערכת הבנקאית וסוכן ביטוח מורשה. מר רוזמן בעל תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית ובעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב. 

[email protected]   |    052-7350647

 


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *