חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

מגייס עובדים חדשים - מה עליך לדעת?

על מעסיקים מוטלות חובות על פי חוק עוד טרם מתקיימים יחסי עובד- מעסיק בינם לבין המועמד לעבודה - חובות אשר בגין הפרתם מוסמך בית הדין לעבודה לפסוק לעובד פיצוי, גם אם לא נגרם נזק כספי לעובד, בשיעור שיראה לו בנסיבות העניין.

 
חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, אשר חל על מעסיק המעסיק מעל 6 עובדים, קובע בסעיף 2 , כי מעסיק לא יפלה עובדים בקבלה לעבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, מוצאם, מקום מגוריהם, שירותם במילואים וכו'.
החוק משפיע על מספר אספקטים בגיוס עובדים, לרבות: פרסום המשרה וראיון העבודה.
 
פרסום משרה
מודעת ה"דרושים" אמורה לעסוק ברקע המקצועי הנדרש ובתיאור התפקיד בלבד. טרם פרסום המודעה יש לוודא כי נוסח ההודעה אינו מפלה. כך יש להימנע: 
  • מפרסום מודעה מפלה בנוגע לגיל, מין, מוצא, דת או לאום.
  • מאפליה ישירה, לדוגמא: "דרושות בחורות נאות" או "דרושים בחורים צעירים".
  • מאפליה עקיפה, לדוגמא: אם התפקיד דורש תקשורת מילולית מעטה, אין לציין
במודעה שנדרשת שליטה גבוהה בשפה העברית. במקרה אשר נדון בבית הדין לעבודה הוגש כתב אישום נגד מעסיק, לאחר שפרסם מודעת דרושים אשר כללה שירות צבאי כתנאי לקבלת המשרה. בית הדין קבע כי מדובר באפליה עקיפה פסולה של קבוצת הערבים במדינת ישראל (אפליה מטעמי לאום), וכן של קבוצת החרדים במדינת ישראל (אפליה מטעמי דת). 
יחד עם זאת, החוק מבחין בין אפליה אסורה להבחנה מותרת, הנובעת מאופיו של התפקיד. 
 
ראיון הקבלה - מה מותר ומה אסור לשאול? 
סעיף 9 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה קובע כי חל איסור על מעסיק להפלות מועמדים לעבודה או לדרוש מהם מידע מפלה.
כך, למשל חל איסור לשאול מועמד לעבודה שאלות הנוגעות למעמד אישי - "האם את/ה נשוי/ה?", "מה מצבך המשפחתי?", אך מותר לשאול, למשל: "ספר/י קצת על עצמך ועל קורות חייך".
כך, חל איסור לשאול שאלות הנוגעות להיריון ולהורות- "האם יש לך ילדים?", "האם יש לך סידור לילדים?" וכו', יחד עם זאת מותר לשאול: "אנו דורשים במקום העבודה X שעות עבודה בשבוע. האם תוכל להתחייב למס' שעות עבודה כזה?"
 
לעניין זה, למשל, פסק בית הדין פיצוי של 000,50 ₪ לטובת מועמדת לעבודה, שנשאלה בראיון העבודה לגילה, למצבה המשפחתי, ולתכנון עתידי של משפחתה, תוך ציון כי היא משתייכת למגזר "הדתי-חרדי". במהלך הריאיון נאמר למועמדת כי היא בעלת הכישורים הנדרשים למשרה, אך החברה מחפשת עובד שיכול להקדיש עצמו באופן מלא לתפקיד, עם יכולת לעבוד שעות רבות ונכונות לנסוע לחו"ל בהתראה קצרה, וכי מצבה המשפחתי והמגזר
הדתי אליו היא שייכת עלולים להפריע.
 
כאמור, מדובר בשתי דוגמאות בלבד, מתוך מכלול של איסורים החלים על המעסיקים בשלב מקדמי זה, טרם קיומם של יחסי עובד-מעסיק.
יחד עם זאת, שמירה על הכללים תימנע מכם, המעסיקים, אחריות פלילית ואזרחית, וכן קנסות שעשויים להטיל מפקחי העבודה של משרד הכלכלה מכוח החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה.
 

הכותבת, עו"ד קרן זיו, הינה עורכת דין ומגשרת המתמחה בתחום דיני עבודה ויחסי עבודה.

 


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *