חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

כסף זה לא הכל בחיים: על כלים (שהם לא העלאת שכר) לשמור על מוטיבציית העובדים.

על מוטיבציית עובדים נאמר כבר המון, לכן אנסה לגעת בחלק שפחות מדובר בדרך כלל - איך ניתן להעלות את המוטיבציה של עובד ולשמור עליה בלי שינויי שכר. ישנן דרכים אחרות יעילות ואפקטיביות להעלאת מוטיבציית ומסירות העובד מלבד זו הברורה של העלאת שכר ובמאמר זה אנסה להציגן בפניכם. 

 
נכון, גובה המשכורת הוא פרמטר מאוד חשוב מאוד עבור עובדים, בעיקר עובדי דור ה-Y. אבל, חשוב לדעת שכיום לעובדים, יש לא מעט סיבות אחרות לקום בבוקר שמחים ונמרצים לעבודה. חיפוש התועלת האישית היא אחרת, עובדי דור ה-Y, מחפשים דברים אחרים, נמשכים לדברים אחרים והמניעים שלהם, הם מניעים שונים מהדורות הקודמים.          הדבר מתבטא בצורה חזקה יותר בפן משאבי האנוש מבחינת הכלים להם אנו נדרשים בהתמודדות עם עובדים בני דור זה. השינוי הדורי מתחיל מן הרצונות של העובדים, ממשיך ומקבל ביטויים בסיבות של העובדים להגיע למקום עבודה, או לעזוב מקום עבודה. וכעת מכשהבנו זאת, נדרש להבין שגם הכסף משחק תפקיד אחר לבני דור זה ולכן ההנעה שלו לטובת העסק היא לא באמצעות כסף אלא בדרכים אחרות. כן, כסף זה לא הכל בחיים עבור דור ה-Y.
מתוך כך, אחראיי משאבי אנוש שמחפשים להעלות את מוטיבציית העובדים, בחברות גדולות וקטנות כאחד, מוצאים עצמם מתמודדים עם דור חדש, שהעלאת שכר לא בהכרח תספק אותו. מה גם שבעסקים קטנים העלאת שכר היא לא תמיד אופציה, לכן יש צורך למצוא למציאת כלים אחרים לשמר את מוטיבציית העובדים בחברה. כלים אלו אנסה לסקור עבורכם וחשוב כי תזכרו ותפעלו לפיהם, בטחו בי הם יהיו עבורכם אבני דרך יסולאות מפז. 
 
קודם כל ולפני הכל - מטרה.
הדור החדש מתאפיין בחיפוש אחר ערך מוסף במקום העבודה. עובדי דור ה-Y  רוצים להרגיש חלק ממשהו גדול יותר, הם רוצים להרגיש שהעבודה שלהם היא חשובה ובעלת השפעה. הם מחפשים תחושת מטרה וכמה שתהה יותר גדולה, כך טוב יותר. ככל שתחושת המטרה והנחיצות של עובד יורדת, יהיה ניתן לראות ירידה חופפת בפרודוקטיביות שלו. מחקרים מוכיחים, שעובדים שמוצאים את תחושת המטרה שלהם מחוץ לשעות העבודה יהיו יעילים פחות בשעות העבודה ויעילים יותר בשעות הפנאי בעיסוק במטרות שבנו לעצמם כשהם מתעסקים במטרות שלהם ולהפך. עובדים בעלי תחושת מטרה יהיו בעלי מורל ומוטיבציה גבוהה יותר. מחפשים עובדים שיהיו חלק מה"גרעין הקשה" של הארגון שלכם? תנו להם תחושת מטרה.
 
אדם צריך בית.
כל אדם מחפש בחייו תחושת שייכות. אנשים צריכים להרגיש שהם חלק ממשהו גדול מהם. מחקרים סוציולוגים ופסיכולוגים מוכיחים, פעם אחר פעם, שאדם משתייך לקבוצות קהילה, לדוגמה השתייכות לקבוצות ייעודיות ברשתות חברתיות או אהדה של קהילה או אוהדים של קבוצת כדורגל, זאת מתוך רצון להרגיש תחושת שייכות. תחושה של "בית שני". המטרה של בעל ארגון היא לגרום לכך שהעסק יחוש כמו  הבית השני לעובדים שלו. יצירה של תחושת שייכות לארגון ולמטרות שלו תביא איתה תחושת חיבור והזדהות עם הארגון שתעלה את המחויבות, את הפוזיטיביות, את גישת האפשר ואת הפרודוקטיביות של העובדים.
 
חיזוקים חיוביים.
כשעובד עבד מעבר למצופה ממנו למען החברה או המטרה, חשוב לדעת להגיד מילה טובה. מנהלים שנותנים לעובדים שלהם חיזוקים חיוביים מפתחים בעובדים שלהם תחושת הערכה. אנשים בכלל ועובדים בפרט, צריכים להרגיש שמעריכים אותם ולקבל חיזוק חיובים כשהם עושים משהו טוב. אבל, חשוב מאוד לזכור, מידתיות היא שם המשחק פה. אסור לתת יותר מדי חיזוקים חיוביים כי אז העובד מתרגל אליהם ומאבד את ההערכה שלו לדבר. לכן חשוב להיות עם היד על הדופק ו"לפרגן" לעובד כשבאמת מגיע לו למען שיעשה את עבודתו מעל המצופה ממנו. 
 
הכשרה.
ככל שהעובד יהיה מוכשר יותר בתחומו, כך המוטיבציה שלו גדולה יותר. הוא מרגיש מוקד ידע ונהנה יותר מהעבודה שלו. לכן, נסו ככל הניתן להשקיע בהכשרה של העובדים, בהדרכות על בסיס קבוע, שיחות חתך, הטמעת מקצועיות בחברה. ההכשרה הראשונית לתפקיד חשובה גם היא, אבל אסור להפסיק אחריה. חפיפה לנישה נוספת תחת תפקיד העובד, העמקת הידע המקצועי או האישי בתחומים חופפים שנוגעים ללקוחות וכולי הם הכלים דרכם ניתן להעמיק את ההכשרה ובכך את המוטיבציה של העובד. העניין פועל דרך פן נוסף, שכן הוא גם גורם לעובד להרגיש שהחברה "משקיעה" בו, דבר המעלה את המוטיבציה כלפי הארגון ומטרותיו.
 
מנהלים שהם מנהיגים.
יש הבדל בין מנהלים לבין מנהיגים. מנהיגים ינהיגו את העובדים שלהם אל עבר המטרות ולא רק ינהלו את הדרך אליהן. ככל שהמנהלים בארגון יהיו יותר מנהיגים, כך העובדים יהיו מחויבים אליהם יותר ופרודוקטיביים יותר. מנהיגות מטווה גבולות, מבהירה לעובד מהי הדרך הנכונה ובונה סדר שעונה לצרכים הבסיסיים שלו כאדם. חשוב מאוד לספק לעובדים הנהגה ארגונית שתעזור להם להשיג תוצאות יוצאות דופן. 
 
לסיכום, ניתן לשמור על מוטיבציית עובדים גבוהה גם מבלי להעלות את שכרם. כל מה שנדרש לשם כך, הוא  הבנה של המנהלים שמלבד תועלת כספית קיימים לעובדים מגוון ערכים חשובים דרכם ניתן להעלות את המוטיבציה, כמו הצבת מטרות שחשובות וערכיות לעובד דרכן הוא מרגיש שהוא "ממלא" את עצמו, חיזוק תחושת השייכות לעסק והשריית סביבת עבודה המקנה תחושת "בית שני", העלאת מורל העובד על ידי חיזוקים חיוביים, הטמעת תהליכי הכשרה עמוקים לעובדים והבנה כי על מנהלים לעטות כובע נרחב יותר של מנהיג. שורה תחתונה – הכל מתחיל ונגמר בניהול.
 

 

* נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד.
*כל הדעות והעמדות המובעות הן אך ורק של המחברת.
 *הכותבת היא דניאל ביטון, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי , סי וי פול ג'וב נינג'ה
החברה מציעה את שירותיה למעסיקים ומועמדים בתהליכי איתור, גיוס וניהול עובדים.
 

הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *