חדשות
  1. ברוכים הבאים ל HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה תמצאו באתר ? צ'ט און ליין ועוד...

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

זכויות עובדים בבידוד

כשהעובד נכנס לבידוד – מה עושים עכשיו?

רק לאחרונה המסעדנית והשופטת רודי ברודו, נאלצה לסגור את דלתות מסעדת הדגל שלה "הבראסרי". בראיונות שונים שהיא העניקה לעיתונות, הסבירה כי הסיבה לסגירת המסעדה היא הודעה שנשלחה לעובדיה, בה הם התבשרו כי מאחר והם שהו ליד חולה מאומת, עליהם להיכנס לבידוד.

הנכס היקר לכם ביותר הוא העובדים שלכם. האם באמת ניתן להמשיך ולטפח את הפעילות העסקית כשהעובדים שלכם נדרשים להתבודד? לפניכם, כל מה שחשוב לדעת על זכויות העובדים וחובותיכם כמעסיקים.


בידוד הוא לא לונה פארק ביתי!

לא מעטים אלו המעידים כי החשש שלהם הוא לא מהדבקות בקורונה, אלא מהבידוד עצמו. ואכן, התבודדות במשך 14 ימים ללא אפשרות לצאת לאוויר הפתוח, לפגוש משפחה וחברים וכן- גם לעבוד, קשה ויש לה מחיר. עובדים, שגם כך חוששים מאד בימים אלו למקום עבודתם ולפרנסתם, מוצאים עצמם מתוחים ומייחלים לתום תקופת הבידוד ולאישור הרשמי לשוב לשגרה.

כמעסיקים או מנהלי משאבי אנוש, מה חשוב שתדעו על עובדים בבידוד?

? עובדים שנמצאים בבידוד זכאים לתשלום בעבור ימי מחלה.

? העובד אינו נדרש להציג בפניכם אישור מחלה, שכן הוא אינו בהכרח חולה. הבידוד נכפה עליו, וגם אם הוא יתגלה כבריא (רק בריאות!) התשלום בעבור ימי המחלה נותר רלוונטי.

פיטורים בעקבות בידוד- הרבה מעבר לעבירה מוסרית...

המילים "בידוד", "קורונה" ו"סגר", נשמעות בימים אלו יותר מהמילים "בוקר טוב" ו"תודה". מדובר על תקופה שמאלצת את כולם- עובדים ומעסיקים, להסתגל למציאות חדשה. לא מעט מעסיקים תוהים האם הבידוד מצדיק פיטורים (בכל זאת, הם צריכים עובד חדש שיבצע את עבודתו של העובד בבידוד). חשוב להדגיש: מעבר לכך שמדובר על "עבירה מוסרית", שכן העובד לא אשם שהוא שהה ליד חולה קורונה מאומת, הרי שאסור לפטר עובד. זכרו כי מדובר על היעדרות של שבועיים בלבד, ובחלק מהמקרים אף פחות. פיטורים? לא באים בחשבון.  

"אני בטוח שהעובד שלי לא נדבק. שיגיע לעבוד"

אנשים המפרים את הבידוד מבצעים עבירה פלילית ועתידים לשלם קנס גבוה מאוד. גם אם אתם והעובד שלכם משוכנעים כי הוא לא נדבק בנגיף, אין לדרוש ממנו להגיע למקום העבודה. לאחרונה פורסמו ידיעות על הודעות שנשלחו בטעות לאזרחים, בהן נדרש מהם להיכנס לבידוד. חלקם העידו כי הם כלל לא שהו במקומות בהם שהו החולים, מה שעורר תסכול רב. גם במקרים אלו, אין לעודד את העובד להגיע למקום העבודה או לחייב אותו בכך.

עבודה מהבית? תמיד אפשרית!

כל עוד עבודתו של העובד יכולה להתבצע מהבית (לרוב, באמצעות מחשב או מכשיר נייד), הוא יכול לעבוד מהבית. חשוב להדגיש כי עליכם לקבל את אישורו של העובד להצעה הנדיבה שלכם, וכי הוא אינו מחויב להיענות לה בחיוב. עם זאת, במציאות הכלכלית הנוכחית, רוב העובדים יעדיפו לעבוד מהבית ולקבל שכר חודשי מלא, על פני תשלום ימי מחלה.


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *