חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

זכויות העובד בארגון – כל מה שחשוב לדעתלכל עובד ובכל מקום עבודה, ישנן זכויות. כשם שהעובד רוצה להבטיח כי הוא מקבל את מלוא הזכויות שלו, כך המעסיקים רוצים להיות שקטים כי הם מעסיקים את עובדיהם כחוק ולא מחסירים מהם דבר. מרבית העובדים בישראל מודעים בעיקר לגובה השכר שהם מקבלים, ואחריו הם עוקבים חודש אחר חודש עם כל תלוש שכר. ומה באשר ליתר הזכויות? הם מאמינים בלב שלם כי הם מקבלים אותן, גם מבלי לדעת תמיד למה הם זכאים. וכך, לא אחת עולות לכותרות ידיעות על מערכות יחסים שבין העובד למעביד המגיעות למבוי סתום. כל אחד מהצדדים אגב, טוען בתוקף כי הצדק איתו. סכסוך עבודה שכזה לא מטיב עם אף אחד מהצדדים: העובד חש כי הוא מרומה וכי נשללו ממנו זכויות בסיסיות קונפליקט שכזה גורם המון פעמים לעובד לעזוב את מקום העבודה יעילות המעסיק נפגעת מאחר ועליו להשקיע רבות בפתרון הסכסוך במקרים של תביעה: הוצאה כספית לכל אחד מהצדדים

עובדים יקרים, דעו גם אתם מהן הזכויות הבסיסיות המגיעות לכם. כך, תוכלו לחסוך מעצמכם עוגמת נפש ומאבקים מיותרים. לפניכם סקירה קצרצרה באמצעותה תוכלו להפוך את סימני השאלה שמטרידים אתכם לתשובות חד משמעיות:
"מתי המעסיק מחוייב לשלם לי את השכר על עבודתי?"
כידוע, תלוש השכר ניתן לעובד כתגמול על עבודתו. תדירות תשלום השכר הא על בסיס חודשי. על כל המעסיקים חובה לשלם את השכר עד ל-9 לחודש שלאחר חודש העבודה. כלומר, על חודש העבודה בינואר – מ-1.1 ועד ה-31.1, תקבלו את השכר עד ה-9.2.
"כמה ימי מחלה מגיעים לי בשנה?"
שרק תהיו בריאים! עם זאת, גם אתם זכאים לימי מחלה אותם תוכלו לממש. עבור כל חודש שלם של עבודה, זכאי העובד ליום וחצי של מחלה. בחישוב פשוט: כל עובד זכאי לכ-18 ימי מחלה בשנה (יום וחצי X 12 חודשים בשנה). חשוב לציין כי במידה ולא נוצלו ימי המחלה בשנה הנוכחית, לא ניתן להעביר אותם לשנה הבאה לטובת ניצולם.
"כמה המעסיק צריך לשלם לי על שעות נוספות?"
ישנה תוספת לשכר השעתי של 25% ותוספת של 50%. איך מתבצע חישוב התוספת עבור השעות הנוספות? בשעתיים הנוספות הראשונות, זכאי העובד לתוספת של כ-25% מהשכר השעתי. לדוגמא: במידה והשכר השעתי הינו 50 שקלים, השעתיים הנוספות הראשונות יהיו בערך של 62.5 שקלים. במידה והעובד נדרש לעבוד היקף שעות נרחב יותר, החל מהשעה השלישית הוא יקבל תוספת של 50%, כך שהשכר השעתי במקרה הזה הינו 75 שקלים.
"אילו שעות נחשבות לעבודה במשמרת לילה?" ראשית, התשובה לשאלה הזו רלוונטית לכם כל עוד המשמרת שלכם מתחילה בשעה 22.00 ומסתיימת בשעה 06.00. על מנת שהמשמרת שלכם אכן תיחשב כמשמרת לילה, עליכם לעבוד לפחות כשעתיים בתוך טווח השעות הזה. המשמעות היא שאם התחלתם לעבוד ב-21.00 וסיימתם לעבוד ב-23.00, אין מדובר על משמרת לילה ועל כן אינכם זכאים להטבות הרלוונטיות. "על פי החוק, מה נחשב שבוע עבודה?"
חופשת הלידה ניתנת לתקופת של כ-26 שבועות, זאת בתנאי שעבדת לפחות כ-12 חודשים ברצף באותו מקום עבודה. מנגד, אם תקופת העבודה היא פחות משנה באותו מקום עבודה, את זכאית לחופשה בת 15 שבועות בלבד.
השאלה הזו חשובה מאחר ורק בשנת 2018 חל תיקון בחוק: כיום, שבוע עבודה נחשב שבוע בו העובד עבד כ-42 שעות. לפני אפריל 2018, מספר השעות עמד על כ-43 שעות בשבוע.
"כמה זמן מגיעה לי חופשת לידה?"

הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *