חדשות
  1. ברוכים הבאים ל HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה תמצאו באתר ? צ'ט און ליין ועוד...

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

בא לשכונה בחור חדש

אם עוד לא שמעתם על NLP, אתם כנראה יושבים בסוף האוטובוס

הקואצ'ינג הוא הטרנד החם ביותר כיום להשגת מטרות. כל מנכ"ל שמכבד את עצמו, שוכר קואץ' אישי. חברות מכל פלחי השוק לוקחות מאמני מכירות, מאמני שירות ומאמני ניהול – במקום היועצים האירגוניים, מדריכי המכירות ומנחי הסדנאות. כיום, אנשים שמרגישים תקועים בחייהם, פונים למאמן לחיים (Life Coach) במקום לפסיכולוג, ואילו הפסיכולוגים והיועצים בעצמם הולכים ללמוד אימון ע"מ לעמוד בקצב ההתקדמות ודרישת הקהל.


ועכשיו, מגיע לשכונה בחור חדש.NLP  שמו ואפקטיביות, יעילות ועוצמה באמתחתו. ומי שלא שמע עליו, כנראה עדיין יושב במושב האחורי של האוטובוס.

לשבת במושב האחורי
דמינו לעצמכם שאתם טסים לחו"ל, יורדים מהמטוס ונעמדים בתחנת האוטובוס לנסיעת חייכם. והנה לתחנה מגיע אוטובוס ישן. אתם עולים לאוטובוס והנהג מסמן לכם בהינף יד לנוע אחורה, אל עבר המושב האחורי. אתם חוצים את האוטובוס לאורכו המטונף עד הסוף ומתיישבים על כסאות הפלסטיק הדהויים. ריח של אבק מהול בדלק עולה באפכם, אתם יכולים לשמוע את טרטור המנוע בעוד האוטובוס יוצא לדרכו, לנסיעת חייכם.
האוטובוס מתחיל לנסוע, כשכולו רועד, כאשר לפתע הנהג פונה פניה חדה ימינה ויורד לדרך טרשית. האוטובוס מתחיל לקפץ בעוד הנהג מאיץ באוטובוס הישן, שנוהם ומטרטר וממלא את האוויר בקקופונויה של רעשים שמתערבבים עם כל מיני צפצופים חסרי כל שחר הבוקעים מהרדיו הלא מכוון. מהחלונות קשה לראות משהו, שכן ענני האבק מחניקים, האוטובוס קופץ ורועד ואתם נחבטים מימין ומשמאל. כסא הפלסטיק הקשה לא עוזר במיוחד לטלטלות שאתם עוברים ולכאבים בישבן. וכך האוטובוס נוסע לו בפראות לכל מיני מקומות עד אשר הוא מגיע לתחנה ועוצר.

אתם יורדים מהאוטובוס, מנערים את האבק מבגדיכם, נרגעים מהנסיעה.

בעוד האוטובוס הישן מתרחק מגיע לתחנה שבה אתם עומדים אוטובוס חדש וחדיש. נהג מסביר פנים מחייך אליכם, ומסמן לכם באדיבות לעלות ולגשת אל המושב האחורי. אתם חוצים את האוטובוס לאורכו, ריחות נעימים עולים באפכם. אתם מגיעים למושב האחורי ומתיישבים עליו ברכות. המושב כאילו נבנה עבור ישבנכם ואתם יכולים להרגיש את הרכות שלו מלטפת לכם את הגוף, כאילו התיישבתם על כורסת טלוויזיה שנבנתה במיוחד לפי המידות שלכם. הנהג החביב סוגר את הדלת, מניע את האוטובוס ויוצא לדרכו. מוזיקה נעימה מתנגנת ברקע ודרך החלונות אפשר לראות את הנוף המדהים ולהנות ממנו. הנהג נוסע על כבישים חדשים, הנסיעה הינה רגועה ונעימה, מהירה אך בטוחה. הנהג מוביל אתכם דרך נופים משגעים לכל מיני מקומות חדשים שעוד לא ביקרתם בהם, עד שהוא מגיע לתחנה ועוצר.

אתם יורדים מהאוטובוס, מודים לנהג על אדיבותו ומתכוננים לנסיעה הבאה של חייכם.


עכשיו, יש אנשים שמרגישים שהחיים שלהם היא כמו הנסיעה הראשונה, מלאים בטלטלות, אבק ורעשים צורמים. יש אנשים שמרגישים שחייהם הם חלקים ונעימים כמו הנסיעה השניה. ויש אנשים שמרגישים שהחיים שלהם הם לפעמים כאלו ולפעמים כאלו.
בכל מקרה, מה שמשותף לשתי הנסיעות הללו היא העובדה שאנחנו יושבים בסוף האוטובוס ולא באמת נוהגים בחיינו.

השאלה החשובה היא: מי כן נוהגים בחיינו?
ההורים שלנו, הילדים שלנו, המורים שלנו, התרבות, הנורמות החברתיות, הפחדים, הבוסים, העובדים, האוטומטים ועוד ועוד ועוד.. רק לא אנחנו.

וזו אחת הסיבות שהאימון תפס כל כך מהר וחזק – האימון פשוט מחזיר את השליטה לידיים שלנו. האימון נותן לנו להחזיק את ההגה, ומי לא רוצה להחזיק את ההגה של נסיעת חייו? מי לא רוצה לאחוז במושכות?

מצד אחד, נשמע מאוד קוסם להיות בשליטה ולא בתגובה, להיות "הקברניט של ספינת חייך", להיות מוביל ולא מובל, אחראי ולא קורבן. ולשם כך בא הקואצ'ינג וממש עושה את זה (עד רמה מסויימת שנדבר עליה בהמשך), ושם את ההגה בידים שלך במקום בידים של אגד.

מצד שני, יש את גישות המזרח, שאומרות: "אל תהיה בשליטה, תהיה בזרימה" –
 Don’t be Human-Doing, Be Human-Being.
תהנה מהדרך, תהנה מהמסע, כשאתה בשליטה כל הזמן אתה לא באמת נהנה. כי כשאתה נוהג, לא באמת אפשר להנות מנוף עד הסוף – אחרת אפשר לעשות תאונה. ומי רוצה תאונות בחייו?

גם לזה נתן האימון מענה, דרך עבודה עם ערכים, עבודה על ה Being שלנו, המהות שלנו.
אך האימון מגיע עד לנקודה מסויימת ושם נתקע. ובדיוק בנקודה הזו, ה NLP ממשיך להתקדם אל מעבר לקשת בענן.

כדי להבין את זה עלינו קודם כל להבין כיצד עובד המיינד שלנו.
כמו לכל דבר בצבא, גם למיינד שלושה חלקים:
החלק המודע (ההכרה), החלק הלא מודע, והחלק הביקורתי שמפריד ביניהם שנקרא: Critical Faculty. (זהו מבנה פשטני שנועד להבהיר את הנקודה)

ההכרה אחראית על: זיכרון זמני, כוח רצון, חשיבה רציונאלית.
הלא-מודע אחראי על: אוטומטים, הרגלים, דפוסים, אמונות, ערכי ליבה,
רגשות, תפקודי גוף אוטומטים, זיכרון ארוך טווח.
ה - Critical Faculty אחראי על: חשיבה ביקורתית, הפרדה בין מציאות ודמיון,
חשיבה אנליטית, (הוא מתפתח החל מגיל 9 ואילך) וכו'. זהו גם החלק שמונע
מאיתנו להשתכנע מכל דבר ולשנות את דעתנו בכל רגע, מכאן באה החשיבה
הביקורתית והאנליטית.
ככל שהאדם יותר ביקורתי, החלק הזה יותר מפותח אצלו. יחד עם זאת, התקשורת בין ההכרה שלו ל'לא מודע' שלו, קשה יותר בדרכים הרגילות. 

בעיקר בגלל שה CF מתחיל להתפתח בד"כ רק החל מגיל 9, כל מה שאמרו לנו עד הגיל הזה, אנו לוקחים כ'אמת' מוחלטת. כל מה שאנו רואים, אנו מקבלים כאילו זו המציאות האמיתית. וזו גם הסיבה שכל כך הרבה אנשים שונים נוהגים באוטובוס של חיינו.

ההבדל בין אימון, היפנוזה ו NLP.
האימון מתעסק בראש ובראשונה עם החלק המודע (ההכרה), ורוב עבודת האימון
 הינה עבודה קוגניטיבית, כך שהאימון בעצם מאמן אותנו לשבת במושב הנהג, ובכך מאפשר לנו השגת מטרות רבות. אך האימון מגיע עד נקודה מסויימת ושם הוא נתקע:
לא חסרים מאמנים אשר מגיע אליהם אדם לאימון, קובע מטרות, יעדים והגדרות עשיה, יוצא מהם עם הרבה מוטיבציה, וחוזר אחרי שבוע מבלי ממש לעשות. ואז הוא מרגיש לא נעים עם הסיטואציה. אם המאמן טוב אז הוא משקף למתאמן שלו את המצב וביחד בוחנים את האפשרויות ושוב יש למתאמן מוטיבציה, הוא יוצא לדרך וחוזר אחרי שבוע מבלי שעשה שוב... וכך לאט לאט אבל בטוח יוצר לעצמו המתאמן (ולפעמים גם המאמן) תחושות תסכול סמויות ומאבד את האמון באימון.

לעומת האימון, תהליכי ההיפנוזה מאפשרים לעבור את ה CF דרך תהליכי היפנוט אשר "מרדימים" את ה CF, כך שאפשר יהיה "לתכנת" את התת-מודע בצורות יותר אפקטיביות, וכך בעבודה משותפת של המהפנט (שהוא בד"כ גם פסיכולוג קליני) והמתאמן, נבנית יכולת לעבור בקלות מכשולים רבים שהלא-מודע מניח בדרכו של המתאמן, בעיקר בגלל כל מי שנוהג לנו באוטובוס וחוויות העבר שלנו.

ב- NLP מצאו דרך לקודד את השפה של המיינד, ובכך מצאו גם דרך לעקוף את ה CF מבלי להשתמש בהיפנוזה כלל. דבר זה מאפשר לנו ליצור תקשורת ישירה עם הלא-מודע שלנו, ולא רק בעזרת מתווך, ובכך ליצור את כל השינויים שאנו באמת רוצים להשיג בחיינו. בעיקר במקומות שבהם אנו תקועים ולא אוהבים את הדרך האוטומטית שבה אנו פועלים. 

לשבת במקום טוב באמצע
אם כך באה שיטת ה NLP ואומרת:
במקום שתשבו בסוף האוטובוס ותהיו מובלים ע"י ה"נהגים" בחייכם מצד אחד, ובמקום שתשבו על כסא הנהג, תהיו בשליטה ולא תוכלו באמת להנות מהנוף עד הסוף מצד שני.
מה דעתכם לשבת במרכז האוטובוס, מספיק קרוב אחורה כדי שתוכלו להנות מהנסיעה והנוף ומספיק קרוב קדימה שתוכלו לסמן לנהג לאיפה אתם רוצים לנסוע, באיזו מהירות וכד...
כך שתקבלו שליטה אמיתית על האוטומטים שלכם?

אני אומר: כבר ממילא יש לנו אוטומטים, אז מה דעתכם שנשתמש בהם בצורה האפקטיבית ביותר ו"נתכנת" אותם לפעול באופן שיקדם את האינטרסים שלנו?

ראשי התיבות של NLP הם:
Neuro – מייצג את הנוירולוגיה שלנו, ובעצם כך את כל מערכת העצבים והתקשורת הפנימית. ביניהם, אשר באה לידי ביטוי ברגשות, הרגשות, התנהגות וכד'.

Linguistics – מייצג את השפה, ומיומנויות השפה שבהן אנו משתמשים כדי לתקשר ביננו לבין אחרים (תקשורת בין-אישית) וביננו לבין הלא-מודע שלנו (תקשורת תוך-אישית).

Programming – מייצג את כל ה"תוכנות" שיושבות בלא-מודע שלנו, כל האוטומטים, הרגלים, דפוסי חשיבה והתנהגות ובעצם כל דבר שחוזר על עצמו.

אפשר לומר שאם היינו מתייחסים למיינד שלנו כמחשב, אזי היו לנו שלושה סוגי תוכנות:
א. תוכנות אוטומטיות – כאלו שאנו לא שולטים בהן, כגון: מערכת הרביה, הנשימה, מערכת החיסון, הדם ועוד...
ב. תוכנות אינטראקטיביות – כאלו שאנו שולטים בהן, כגון התנהגויות ספציפיות שאנו רוצים לסגל ולהפעיל.
ג. תוכנות סוררות – כאלו שהן אוטומטיות, אין לנו שליטה עליהן ואנו לא רוצים אותן כגון: התפרצויות זעם, התקפי פחד, קנאה, שעמום וכו'.

להשתמש ב- NLP זה כמו לשדרג את מערכת ההפעלה שלנו, כך שבמקום שהמיינד שלנו יפעל על דוס, הוא יפעל על Windows Vista.
ואז את התוכנות האוטומטיות אפשר לשפר, את התוכנות האינטראקטיביות לשדרג, ואת התוכנות הסוררות אפשר לשנות, להעלים, לשפר, להחליף או כל דבר אחר.

עד כמה הייתם רוצים לקבל שליטה על כל האוטומטים הסוררים הללו באמת?

מכיוון שה NLP הינו תחום מתפתח, הוא החל בעולם ההנחיה הפרטנית, אבל מהר מאוד הוא עבר אל העולם העסקי, כאשר מורי ה NLP הבינו את הפוטנציאל הגלום שבשיטה בהוראתה לאנשי עסקים אשר מעצם עבודתם עוסקים בתקשורת רוב הזמן.
יתרה מכך, ה NLP התפתח אל עבר תחומים נוספים וכיום אפשר למצוא מנחי NLP פרטניים לרוב, מנחי NLP  עסקי, מאמני NLP אישיים ומאמני NLP לעסקים.

ואם עוד לא הבנתם כיצד העוסקים בשיטה יכולים לעזור לכם בין אם בחיים ובין אם בעסקים, אל תחשבו על זה הרבה, תעשו חיפוש מהיר, תקראו את כל מה שאתם יכולים, והכי חשוב – תפגשו עם מנחה ומאמן NLP מקצועי שיוכל לתת לכם מענה מהיר ואפקטיבי לשדרוג של מערכת ההפעלה של הראש.


הכותב הינו מאמן בכיר, רב-אומן ומורה מוסמך ל NLP, בעל חברת האימון וההנחיה לעסקים ולאנשים "NLP – תקשורת, השפעה ושינוי" www.nlp-cic.co.il


 


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *