חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

אפליה בעולם הדרושים

שימו לב – אפליה אסורה בכל שלבי הגיוס !

בסקר שפורסם באתר פורטל זכויות העובדים הישראלי נשאלו הגולשים האם נתקלו במודעות דרושים מפלות בעת חיפוש העבודה. לא מפתיע שכשישים ותשעה אחוזים ענו שכן, ואם לצטט, "בתוך עמי אני חי/ה – כן וודאי!"


מניין תופעה זאת מגיעה? מעסיקים רבים לא שמים דגש מספיק על העניין החשוב  בעולם גיוס העובדים ומשאבי האנוש – האפליה. אם תחפשו בגוגל "תביעות אפליה" תגלו שבית הדין לעבודה מוצף בהן. בצדק. מעבר לכך שאפליה בכל שלבי גיוס העובדים, מפרסום המודעה ועד לסיבות לפיטורין היא איננה חוקית, היא גם איננה מוסרית ולא נכונה לתהליכי גיוס והעסקה נכונים. 

 

לקריאת חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, תשמ"ח 1988 לחצו כאן.

 

אז מה אסור לעשות?

אם להתחיל מהסוף -  בכל תהליכי ההעסקה, מגיוס, קבלה לעבודה, תנאי העבודה, קידום בעבודה, הכשרה, השתלמות מקצועית ועד פיטורין ופיצויי פיטורין, אסור לבצע איזה שהיא הבחנה שנובעת מדת, אמונות, מגזרים, מגדרים, אזורים גאוגרפיים, גילאים, נטייה מינית, מקום מגורים, השקפת עולם או השקפה פוליטית, שירות מילואים או שירות צבאי, מעמד אישי, טיפולי פוריות, הפריה או הריון, הורות, גזע, לאום או ארץ מוצא.

 

בכל תהליך גיוס, מההעסקה והפיטורין ועוד בפרסום מודעת הדרושים חשוב לשים לב על ניסוחם של הדברים. ההשלכות של פרסום מודעת דרושים מפלה למשל, היא ביצוע של עבירה פלילית לכל דבר ועניין, אשר דינה הוא קנס הקבוע בחוק. בפרסום מודעת דרושים מפלה תעברו גם עבירה מנהלית על פי דיני העבודה, בה הדין הוא קנס מנהלתי. נוסף על כל אלו, מעסיק שמפרסם מודעת דרושים מפלה חשוף גם לתביעה אזרחית בבית הדין לעבודה.

 

לכן כבר בעת כתיבת מודעת דרושים חשוב להקפיד לפרט ככל הניתן על המשרה עצמה. התרכזו בלפרט כמה שניתן מהי המשרה, איפה היא נמצאת, מה העבודה בפועל, איך הצוות אליו העובד נכנס, מה הם התנאים של המשרה וכולי. במידע וישנן דרישות שימו לב לכתוב דרישות מקצועיות בלבד ולא להתנסח בצורה שיוצרת איזה שהיא אפליה, עקיפה או ישירה.

 

ראיונות העבודה הם השלב הבא שבו חייבים להימנע מאפליה. שימו לב להימנע ככל הניתן משאלות שעשויות להצביע על שיקולים המפלים את המועמדים/ות.  התמקדו בשאלות מקצועיות הקשורות ישירות להיבטים המקצועיים של העבודה בפועל והימנעו משאלות כמו "אתה נשוי?", "כמה ילדים יש לך?", " מה גילך?", "למי הצבעת בבחירות" וכולי. 

 

קבלת החלטה לגבי המועמד או המועמדת מתבצעת במוחו של המגייס ומתוך כך, קשה יהיה להסיק שבוצעה בשלב זה איזה שהיא אפליה, אבל אסור לשכוח שגם אחרי ראיון העבודה יש שלב חשוב נוסף, ההודעה למועמד/ת. חשוב לשים לב כשמודיעים למועמד או מועמדת אם התקבלו למשרה להימנע מכל אמרה שעלולה להתפרש כאפליה. 

 

לדוגמה, פסק דין שניתן בבית הדין לעבודה ב08/09/2019 מתאר רופאת שיניים מוסלמית שהגישה מועמדות לעבודה במרפאת שיניים. בשיחה בה הודיע לה מנהל המרפאה שלא התקבלה לעבודה הוא אמר לה את המשפט הבא: "כולם אמרו לי שאת נראית נחמדה ועדינה ובטח את רופאה טובה וכולם הבינו אבל כולם חשבו שבאופן הזה עם הכיסוי ראש זה לא יעבוד אצלנו במרפאה...זה לא יעבוד...אנשים...גם אם אנחנו נקבע לך תורים ונמלא את היומן...אנשים לא ירצו ללל...יהיה המון בעיות עם זה".  הרופאה פנתה לנציגות שוויון הזדמנויות בעבודה ובית הדין פסק בסופו של דבר לטובת התובעת ודרשה ממרפאת השיניים פיצוי על סך 40,000 ₪. 

 

חשוב לוודא שאינכם מבצעים אפליה גם בזמן ההעסקה, שהחלטותיכם אינן מגיעות ממקום של הבחנה אפלייתית (כמו למשל לא לשלוח אישה להכשרה או קורס מקצועי כי היא עלולה להיכנס להריון וכולי), בעת הודעות לעובדים חשוב לשים לב ולהימנע מנוסח מפלה וכמובן בעת הפיטורין. חשוב לשים לב שסיבת הפיטורין אינה על בסיס הבחנה שמקורה באפליה כל שהיא, כך גם במכתב השימוע לעובד/ת ובמכתב הפיטורין.

 

מעבר לרובד הפלילי של האפליה בעולם משאבי האנוש, חשוב לי להדגיש גם את הרובד הערכי, החברתי ומה לעשות, אם העסק שלכם הוא לא מלכ"ר, הרובד הכלכלי. הרי כל עסק בסופו של יום קיים כדי לייצר כסף. להעסקה רב גונית, של מגזרים, גילאים וסוגי אנשים שונים יש יתרונות רבים וחברויות גיוס רבות, לרבות החברה בה אני עובדת, ג'וב נינג'ה, ממליצות למעסיקים שעובדים איתן לגייס באופן כמה שיותר רחב ולא להפלות או להדיר מועמדים מפאת גילם או מכל סיבה אחרת שאיננה מקצועית. הסיבות לכך הן שהעסקה רב גונית מאפשרת למעסיקים לגייס את המועמד או המועמדים הנכונים ביותר עבורם מבחינה מקצועית מתוך קשת רחבה יותר של מועמדים. 

 

מעבר לקידום שוויון ההזדמנויות, רעיון ערכי שעל כל עסק לאמץ, העסקה שוויונית יוצרת צוותי עובדים ששונים האחד מהשני ובכך מעודדת חשיבה מורכבת, חדשנית וגמישה יותר. העסקה של דוברי שפות שונות או אנשים בעלי מנטליות שונה תאפשר לארגון להתפתח לשווקים חדשים או לנישות מסוימות בשוק. תוכלו להגיע למגוון רחב יותר של ספקים שונים או לקוחות חדשים. העסקה כזאת גם תאפשר לארגון לתת ללקוחות מגוונים מאוכלוסיות שונות שירות טוב בהרבה.  מעבר לכל אלו, מניעת אפליה מכל סוג שהיא בארגון תחסוך לעסק את העלויות הכרוכות באפליה ואת ההתמודדות איתה. 

 


  • נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד.
  • כל הדעות והעמדות המובעות הן אך ורק של המחברת.
  • הכותבת היא דניאל ביטון, סמנכ”ל שיווק ופיתוח עסקי,  ג’וב נינג’ה. החברה מציעה את שירותיה למעסיקים ומועמדים בתהליכי איתור, גיוס וניהול עובדים.

 


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *