חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

אל תדחו את הגיוס לאחרי החגים!

למה חשוב להמשיך את הליך גיוס העובדים גם בתקופת החגים המנומנמת - "דברי איתי אחרי החגים". נתחיל מהסוף, עם ישראל לא עובד בחגים. זה המובן מאליו. כשחודש תשרי מגיע, כל המשק הישראלי עובר למצב נמנום ולא מעט מתהליכים פשוט נדחים ל'אחרי החגים'. גיוס עובדים 'אחרי החגים', תחילת הפרויקט החדש 'אחרי החגים', הערכות עובדים 'אחרי החגים' – הארגון חצי משותק כי עוד כמה שבועות יוצאים לכמה ימי חופש. כל מנהל ישראלי יגיד לכם שעם כל הנוחות והכיף שבחגים, הדחיות של 'אחרי החגים' והחופשים הלא נגמרים הם נזק מהדהד לכל ארגון.

אז למה לגייס עובדים דווקא בתקופת החגים?

אני אתחיל מהסוף ואסביר בצורה הפשוטה ביותר -  לעצור גיוס עובדים בגלל שהחגים מתחילים זאת טעות איומה. האמת היא שדווקא עכשיו כדאי להתעסק יותר בגיוס העובדים ולהגביר את הקצב.

מעסיקים רבים חושבים שבתקופת החגים החשיפות של המשרות פוחתות ופחות אנשים נחשפים אל מודעות הדרושים שלהם כי "מי מתעסק בחיפוש עבודה בחגים?" – אז זהו. שכולם. ראשית כל, ההפך הוא הנכון. הנתונים הסטטיסטים באתרי חיפוש העבודה ופורטלי הדרושים מראים בדיוק את ההפך. בתקופת חגי תשרי יותר מחפשי עבודה נמצאים באתרים המיועדים לחיפוש עבודה והמודעות מקבלות יותר חשיפה מזמן דומה בתקופה ללא חגים. הסיבה לכך היא שמחפשי עבודה ממשיכים לחפש עבודה בחגים ואילו אלו שמנסים לשפר את משרתם בעוד הם מועסקים, פנויים מעבודתם ויש להם יותר זמן לחיפוש עבודה. מה גם שמחפשי עבודה שרוצים להתחיל לעבוד אחרי החגים מתחילים לחפש עבודה דווקא בתקופה של החגים.

מעבר לכך, אם להגיד בכנות, לא מעט מנהלים דוחים משימות מטבעם. מנהלים שתשמעו מהם הרבה את המונחים "אחרי המשכורות" או "אחרי המע"מ" יהיו הראשונים להשתמש ב"אחרי החגים" לדחיית משימות. אך גיוס עובדים זה לא משימה שאפשר לדחות. בגיוס עובדים, רצוי להקדים תרופה למכה כמה שניתן. המשימה של הגיוס היא מאתגרת, לא פשוטה ולוקחת זמן, כך שהרבה יותר פשוט לדחות אותה ולהתעלם מהנזקים שיוצר החוסר בעובדים. יתרה מכך, כשדוחים את הגיוס הוא לא נעשה יותר פשוט אלא נעשה יותר דחוף, כך מגיעים למצב שבו מגייסים בלחץ ובחיפזון, מה שמשתקף לתוצאות הגיוס.

תנו לי לחדש לכם עוד משהו – אחרי החגים זאת התקופה הלחוצה ביותר בכל העסקים במשק הישראלי. כל משימה שנדחתה לאחרי החגים פתאום צצה ולוחות הזמנים מתהדקים לאחר הדחיה. לפתע מגיע אחרי החגים והעומס של העבודה הוא לא הגיוני. תקדימו תרופה למכה ונסו לנקות כמה שיותר משימות מהשולחן עוד לפני החגים. שתעמיקו בדברים תגלו שאין באמת שום סיבה הגיונית לדחות משימות לאחרי החגים. בטח שלא את גיוס העובדים שהייתם צריכים להתחיל כבר לפני כמה חודשים.

במידה והעסק שלכם מוריד הילוך בתקופת חגי תשרי נצלו זאת להליך גיוס והטמעה של עובדים חדשים בחברה. הזמן הרגוע יחסית מאפשר פנאי להתעסקות בגיוס העובדים ובראיונות עבודה. מה גם שהדרכה והטמעה של עובד חדש בתקופה רגועה יחסית, טובה ויעילה הרבה יותר. גיוס והטמעת עובדים חדשים במהלך תקופת החגים תעזור לארגון להתמודד עם העומס שיגיע לאחר החגים, אליו העסק יגיע עם מצבת כח אדם גדולה יותר שכבר מוכשרת לעבודה שוטפת. ולמי מכם שדואג שהחג יקטע את ההכשרה והעובד לא יזכור או יצא מפוקוס, אני אזכיר לכם שסביר להניח שבכל שבוע ישנם יומיים שהעובד לא עובד בהם – הם נקראים סוף שבוע. מה ההבדל?

לסיכום, הדבר החכם והמקצועי לעשות הוא לנצל את התקופה בה המשק מעט מנומנם לגיוס מסיבי יותר של עובדים. זאת ההזדמנות להרוויח יותר חשיפות לכל מודעת דרושים שמתפרסמת, לבצע ראיונות עומק עם מועמדים ולתת הכשרה מקצועית וחפיפה איכותית יותר לעובדים החדשים. נצלו את התקופה בתבונה ואל תתפתו לדחות את גיוס העובדים ל"אחרי החגים".


נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

*כל הדעות והעמדות המובעות הן אך ורק של המחברת.

 *הכותבת היא דניאל ביטון, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי סיוי. פול ג'וב נינג'ה. החברה מציעה את שירותיה למעסיקים ומועמדים בתהליכי איתור, גיוס וניהול עובדים.

 


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *