חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

אחריות המעביד בתחום הבטיחות

בשנת 2006 חוייבו חברה סלולרית ידועה, והמבטחת שלה, לשלם פיצויים של יותר מ- 2.1 מיליון שקל לאלמנת עובד חברה שנהרג בתאונת עבודה וזאת עוד בטרם סיום ההליך הפלילי, בו יבואו האחראים לדין. בית הדין האזורי לעבודה בנצרת הטיל קנסות על חברות בגין עבירות בטיחות בעבודה: חברה אחת נקנסה בסך 43,000 ש"ח מאחר ופועל שלה נפגע בידו בעת שעבד מול מכונת ערגול שלא היתה מגודרת כדין. קנס בסך בסך 35,000 ש"ח הוטל על חברה קבלנית מאחר ולא מינתה מנהל עבודה באתר בו נצאו משטחי עבודה בלתי בטיחותיים, שימוש בפיגום בלתי יציב ואי אספקת ציוד מגן לעובדים...

מבוא
בשנת 2006 חוייבו חברה סלולרית ידועה, והמבטחת שלה,  לשלם פיצויים של יותר מ - 2.1 מיליון שקל לאלמנת עובד חברה שנהרג בתאונת עבודה וזאת עוד בטרם סיום ההליך הפלילי, בו יבואו האחראים לדין. בית הדין האזורי לעבודה בנצרת הטיל קנסות על חברות בגין עבירות בטיחות בעבודה: חברה אחת נקנסה בסך 43,000 ש"ח מאחר ופועל שלה נפגע בידו בעת שעבד מול מכונת ערגול שלא היתה מגודרת כדין. קנס בסך בסך 35,000 ש"ח הוטל על חברה קבלנית מאחר ולא מינתה מנהל עבודה באתר בו נצאו משטחי עבודה בלתי בטיחותיים, שימוש בפיגום בלתי יציב ואי אספקת ציוד מגן לעובדים. מדוגמאות אלה אנו למדים שהחוק מחייב את בעלי החברות לדאוג לבטיחותם של העובדים. עבירה על החוק, מעבר לתביעות אזרחיות לפיצויים, מהוות עבירות פליליות שעשויות להוביל את המנכ"ל לבית הכלא.

במסגרת מאמר זה אנסה, מנקודת מבט של ממונה בטיחות ולא של משפטן, לחשוף בפני הקורא חלק ממשמעויות פקודת הבטיחות ותקנותיה בתחום האחריות המוטלת על מנהל ואולי בזכות מאמר זה ישכילו הקוראים וימנעו מעצמם עוגמת נפש. 

המעביד
מטרת הבטיחות באירגון היא לשלוט ולנהל את כל הסיכונים כדי למנוע מצב בו הם יתממשו ויגרמו לנזק מידי, או מצטבר, לעובד. המעביד חייב לנקוט באמצעי זהירות סבירים כדי להבטיח את שלום עובדיו, הוא יוצר את הסיכון, בידיו הידע, האמצעים ושיקול הדעת כדי למנוע את הנזק. לצורך זה הוא נעזר בממונה בטיחות, וועדת בטיחות, נאמני בטיחות, אחראי רעלים, ממונה על העבודה. העובד, חייב לציית להוראות המעביד, לנקוט בכל אמצעי הזהירות, להתייצב לכל הדרכת בטיחות ובדיקה רפואית אליהן הוזמן ולהשתמש בציוד במגן האישי אותו קיבל.

מיהו המעביד, האם אלה הם הבעלים, אולי המנכ"ל, או ישות אחרת? התשובה אינה פשוטה, בפקודה ותקנותיה מופיעות מספר הגדרות ולפונקציה האחראית על קיום נושאי הבטיחות באירגון.
"תופש המפעל" מוגדר כמי שמנהל את המפעל בפועל,  גם אם אין הוא הבעלים שלו. בחברה או שותפות, עשוי כל אחד מהמנהלים להתפס כאחראי לעבירת בטיחות, הן השותפים ואף הפקידים האחראים בחברה והמעורבים בתהליכי העבודה.
גם חבר בני-אדם, מואגד או בלתי מואגד, ונציגו החוקי  של מעביד שנפטר נחשבים כתופס מפעל. יתרה מכך, גם חבר באגודה העוסק בעבודה המבוצעת על ידי אותה אגודה - גם כשהוא מקבל גמול עבודתו על ידי השתתפות ברווחי האגודה או בהכנסתה ברוטו – נחשב כתופס.
"בעל"  לענין חצרים - אדם המקבל אותה שעה דמי שכירות או רווחים  מן מפעל בדרך כלל. "מחזיק במקום העבודה" - מחזיק במפעל, הבעל או תופש  המפעל, בעל מקום העבודה, המנהל בפועל את מקום העבודה, מי שבהשגחתו או בפיקוחו פועל מקום העבודה, המנהל בפועל של תאגיד.
חוק החומרים המסוכנים קובע כי כל  מנהל פעיל בתאגיד, שותף (למעט שותף מוגבל), או פקיד האחראי מטעם התאגיד על התחום שבו בוצעה העבירה חייב לפקח ולעשות את כל מה שניתן למניעת עבירות על חוק החומרים המסוכנים.
שנמסר לו. בענף הבניה נחשב הקבלן הבונה - או מתקן מבנה במפעל - כתופש המקום. בהתאם לחוק האחריות לבטיחות בתחום הבנייה מוטלת בעיקר על מנהל העבודה באתר, אך אחריות  העל לבטיחות מוטלת על מזמין העבודה ו/או הקבלן הראשי.

מבולבלים?  ובכן באופן כללי, האחריות לקיום חוקי ותקנות הבטיחות מוטלת על מי שמנהל בפועל את המפעל – גם אם אין הוא הבעלים שלו. במקרה של חברה או שותפות, אפשר לראות כאחראי לעבירת בטיחות כל אחד מהמנהלים, השותפים או הפקידים האחראים בחברה המעורבים בתהליכי העבודה. ניתן אם כך להבין שהכוונה הכללית היא להדגיש כי האחריות עשויה לחול על המעביד הישיר של העובדים שנפגעו – גם אם אין הוא תופש המפעל או בעליו.

סכום
האחריות על בטיחות העובדים מוטלת על המעביד שחייב להוכיח שהוא נקט בכל האמצעים המפורטים בחוק ליצור סביבת עבודה בטוחה. ישנן הגדרות שונות למונח מעביד ולכן מומלץ לבדוק בקפידה מהו הסטטוס המשפטי של כל מנהל בשטח. לדוגמה – חוק רישוי עסקים (חומרים מסוכנים) רואה בבעל העסק – ולאו דוקא במנכ"ל - אחראי לבטיחות. באופן החוק מחייב את המעביד לספק - הדרכה ומידע, אמצעי מיגון, שילוט ולהקפיד על בג"ת (בטיחות וגיהות תעסוקתית), את העובד -להשתתף בכל הדרכה אליה הוזמן, להתייצב לבדיקות רפואיות ולהמנע מגרימת נזק בזדון וכוונה תחילה.
 יוסי דובר הינו ממונה בטיחות (נ"ש 27491) המתמחה בהדרכה והכשרת ציוותי זה"ב ו JSA.
כמו כן משמש מרצה בטיחות בתחומים רבים ומגוונים ובניהם הכשרת מרצי בטיחות באירגונים שונים.
למידע נוסף בתחום ניתן לפנות בדואל ל  -
[email protected]


 


הערות:

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *