חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

``מהן ציפיות השכר שלך``? כיצד לא לפספס את התשובה לאחת השאלות החשובות בתהליך הגיוס

אחת השאלות המשמעותיות בתהליך הגיוס היא "מהן ציפיות השכר שלך?". השאלה נשאלת פעמים רבות כבר בשלב הראיון הטלפוני, מיד עם קבלת קורות החיים. מענה מהוסס, לא רלוונטי, לא מתאים או בעל פערים - ולו מצומצמים - לכאן או לכאן עשוי לטרפד את התפקיד הבא שלנו, אף טרם פגישה עם המנהל המקצועי ולכל הפחות לפגוע בהמשך תהליך המו"מ לתנאי ההעסקה. אם כן, כיצד מומלץ להשיב לשאלה, שרובנו מתקשים ומסתבכים במענה לה?כיצד לא להשיב לשאלה "מהן ציפיות השכר"?

באין הכנה מספקת, רובנו מתפתים להשיב בסכום ספציפי. כמובן שמומלץ שלא לעשות כן, מכמה סיבות מרכזיות:

  1. סטיה ממנעד הטווח שבידי המגייס תביא למיפוי מהתהליך כבר בשלב הראשוני.
  2. תשובה כגון זאת הינה שטחית ועשויה להעיד על חוסר הבנה בסיסית של תנאים סוציאליים ומערך תנאי ההעסקה הכולל במשק.
  3. התשובה עלולה להיות לרועץ בשלב המשא והמתן העתידי.
  4. התשובה אינה מתייחסת להיבטים כוללים של תנאי העסקה ולפיכך מהווה טעות כלכלית בפני עצמה.

תשובה נוספת אשר רבים נוהגים למסור למראיין היא "אני לא יודע, אני לא מבין בדיני עבודה" או "אני לא מכיר את השוק".

תשובה זו אינה מומלצת אף היא, שכן היא חוטאת לאחת המטרות המשמעותיות של ראיון עבודה - לשדר בטחון ומוטיבציה. תשובה מעורערת ומהורהרת עלולה להעיד על חוסר בשלות, חוסר בטחון, אי היערכות וחוסר מוטיבציה וכתוצאה מכך עלול המועמד למצוא עצמו מחוץ לתהליך עוד טרם החל.

גם תשובה כגון "אשמח לשמוע מה אתם מציעים" מעידה על שטחיות ומשדרת אי הבנה של הסיטואציה. היא לרוב מזמינה תשובה המחזירה את הכדור לפתחו של המועמד ואין זה סיפתח מבשר טובות לתהליך הגיוס.

ישנם תנאים שווי ערך לכסף

המטרה שלנו היא למקסם את ההתאמה של מכלול התפקיד המוצע לצרכים שלנו ולנהל את התהליך במקום שהוא ינהל אותנו, ככל האפשר. אנו חותרים לכך שהתנאים יוצגו בפנינו באופן מסודר בחוזה העסקה או באמצעות "הודעה לעובד" שהיא דרישת החוק, אנו נעיין בכך, נתייעץ וננהל דו שיח הדדי באופן מתוכנן ושקול.

מועמד המחפש את העיסוק הבא צריך להבין מהי נקודת המוצא שלו – מהם הערכים שלו והצרכים שלו ושל סביבתו, כיצד הוא רואה את סדר היום שלו, מה מניע אותו ומה מעניין אותו טרם שהוא פונה לאיתור העיסוק. כן עליו לחשוב עם עצמו ועם התלוים בו מהם תנאי ההעסקה המתאימים לו בעיתוי הנוכחי, תוך איסוף מודיעין ביחס לתפקידים ולארגונים הרלוונטיים לציפיות אלו. לאחר גיבוש נקודת המוצא עליו לגבש את המטרה אליה הוא שואף, על כל המשמעויות הנלוות לכך.

תנאים כגון עניין בתפקיד, גמישות בשעות העבודה, עבודה מהבית, סביבת עבודה מבחינה ניהולית, אישית ופיזית הנם משמעותיים ביותר, בפרט כיום, כשרובנו שואפים להיות בעלי ערך וליהנות מעיסוקינו.

בנוסף לכך, ישנם תנאים סוציאליים רבי משמעות, שלעתים רווחיים לנו מבחינה כלכלית אף מעבר לשכר. לדוגמה, עלות אחזקת רכב עשויה להגיע לכדי אלפי שקלים בחודש, קרן השתלמות, ימי חופשה, ימי מחלה, השתלמויות, עמלות, נופשים ארגוניים וכו' – לכל אלה ערך כספי רב שיש לקחת אותו בחשבון.

לכל אחד מאתנו תעדוף אחר מבחינת חשיבות התנאים הסוציאליים. לצורך הדוגמה, לאפשרות הרחבת ביטוח הרכב למשפחה יכולה להיות משמעות כלכלית בהיקף אלפי ₪ בחודש ולייתר רכישת רכב חדש לאחד מבני המשפחה. לעוסקים בתפקיד בעל סיכון גבוה, תהיה משמעות רבה לביטוח אחריות מקצועית ולהורים לילדים קטנים חשיבות רבה כי ימי המחלה ישולמו מהיום הראשון. לעוסקים בתפקיד שטח ולעתידים לנסיעות לחו"ל משמעות רבה להחזרי הוצאות נסיעה, ירידת ערך, כביש 6, חניות, פנגו וכו'. לעוסקים בתפקידי מכירות ושיווק חשיבות גדולה לדון בעמלות ולמועמדים לתחומי ההיי טק (לדוגמה) חשיבות לדון בבונוס, אופציות וכיוצב' – כל אלו עשויים להגיע לערך כלכלי שאף עולה על השכר החודשי.

אז.. כיצד להשיב לשאלה "מהן ציפיות השכר שלך"?

מומלץ להשיב תשובה כנה כי אין בידינו בשלב זה את כל המידע הנחוץ כדי להשיב לשאלה. לכשנישאל איזה מידע נחוץ לנו, ניתן להשיב כי יש תנאים שהם שווי ערך לכסף. לדוגמה, עניין בתפקיד, מהות התפקיד, גמישות בהעסקה, סביבת העבודה ותנאים סוציאליים.

ככל שנישאל לאילו תנאים סוציאליים אנו מתכוונים, ניתן לתת דוגמה לרכב / הוצאות רכב (יש לשים לב שלא להתבלבל בין הוצאות נסיעה להוצאות רכב), קרן השתלמות, ימי חופשה, ימי מחלה, בונוס שנתי, עמלות וכו'.

במידה שימסרו התנאים, מומלץ להפגין בטחון ולומר כי כחברה מסודרת החוזה וודאי יישלח אליכם בכתב ולאחר עיון והיוועצות תתואם פגישה או שיחה מסודרת בעניין.

שימו לב לאופן המענה, לא רק למהות התשובה

כאמור, אחת ממטרות הראיון היא לשדר בטחון ומוטיבציה. לפיכך, קיימת חשיבות רבה לא רק לגבי מהות הדברים הנאמרים אלא גם לגבי אופן אמירתם. רצוי להיערך לשאלה היטב, על מנת לשדר ביטחון, ידע ותקשורת אישית נעימה. את הבטחון נוכל לרכוש באמצעות איסוף מודיעין מה'שטח', רצוי ככל האפשר מעובדים שעובדים בארגון, כדי לוודא שלא מתבזבזים משאבים מיותרים על תהליך בארגון שאינו רלוונטי לטווחי התנאים שהנכם מציבים לעצמכם.

יש להבין, כי המענה "אין בידי כרגע את מלוא המידע על מנת להשיב לשאלה" הנו אמיתי וכן, כדאי להתחבר אליו כי אחרת הדברים שיצאו מפיכם ישדרו חוסר אמינות, חוסר ישירות ותחושה כי הנכם הולכים "סחור סחור". יש להבין, כי בשלב זה אכן יש פרטים רבים שאינם ידועים, כגון עניין, סביבת עבודה, גמישות בשעות ובימים, אפשרות להתניידות או עבודה מהבית, תנאים כגון רכב וקרן השתלמות הם שווי ערך לכסף ולפיכך אמירת סכום ספציפי או טווח מסויים תהיה שטחית.

מניסיון, לרוב זה עובד ולא תיתקלו במעסיקים רבים שיתעקשו, לאחר שישמעו את ההסבר המפורט שלכם בעניין תנאי ההעסקה.

התייחסו ברצינות רבה להסכם ההעסקה

למו"מ בעריכת הסכם ההעסקה משמעות רבה ותרומה להצלחת ו/או כישלון ההשתלבות בתפקיד החדש. מה שלא תדרשו בשלב זה לא יהיה לכם נוח לדרוש בהמשך. זכרו כי ניתן לנהל מו"מ בכל תפקיד, בכל ארגון, גם בארגונים ממשלתיים וציבוריים וגם אם על פניו נראה לכם או נאמר לכם שהדבר בלתי אפשרי.

כשאנו מעיינים בהסכם עבודה או התקשרות (ככל שאנו מעיינים בו וב'אותיות הקטנות') קיימת נטיה להתייחס למה שמצוין בהסכם ולא למה שלא מצוין בו. זה שורש הטעות.

אינכם יודעים מה אינכם יודעים ולפיכך חשוב להיוועץ עם מומחה בתחום. ניתן לנהל מו"מ בעניין זכויות סוציאליות, גמישות בשעות, תנאי הודעה מוקדמת, רכב/ אחזקת רכב, כפיפויות, הגדרת תפקיד, מדרג שכר עתידי, השתתפות הארגון בקורסים והשתלמויות, אופציות, מניות, ביטוח אחריות מקצועית, הצמדה למדד, ימי חופשה, מחלה ועוד ועוד.

כך או כך, מומלץ לחתור לקבל הסכם מפורט ככל האפשר, לדון בו בהתאם לתעדוף האישי, להתייעץ ולנהל מו"מ באופן שימנף את הצרכים שלנו. חשוב לא להקל ראש בתשובה לשאלה "מהן ציפיות השכר", להבין לעומק את מכלול תנאי ההעסקה להם אנו מצפים ולאתר את הארגון המתאים גם לציפיות שאינן ניתנות לכימות מספרי, אך שוות ערך ברמה כלכלית, משפחתית וערכית.


מיכל שמר

[email protected]  |  054-6669805  |  מס' ספק משרד הביטחון:  0011016532.

עו"ד לדיני עבודה, חוזים ומשפחה | מגשרת מוסמכת | ייעוץ תעסוקתי | עריכת קורות חיים | הכנה לראיונות עבודה | מומחית להסכם העסקה | מנהלת משאבי אנוש | מרצה לדיני חוזים, ניהול מש"א, דיני עבודה וגישור | ייעוץ ארגוני ומשפטי | הנחיית סדנאות.


הערות:

    אין תגובות

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *